103 milliárdot ad az állam a hálózat bővítésére

  • narancs.hu
  • 2022. október 28.

Belpol

Muszáj rugalmasabbá tenni az elektromos hálózatot, hogy be tudja fogadni az új naperőművek által termelt áramot.

103 milliárd forint támogatást ad a kormány az állami áramszolgáltató cégeknek arra, hogy fejleszthessék a villamosenergia-hálózatot.

A Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM), és az MVM közös pénteki tájékoztatójáról beszámolva a Telex azt írja, a támogatott hálózatfejlesztési beruházások nyomán 2026 tavaszáig az MVM Démász Áramhálózati Kft. területén 456 megawattal, az MVM Émász Áramhálózati Kft. körzetében 238 megawattal nő az a mennyiség, amit az új naperőművektől a hálózat befogadhat.

A Telex emlékeztet, hogy Magyarországon regionális szolgáltatóktól lehet venni az áramot, hatóságilag meghatározott áron, határozatlan időre szóló szerzőfés alapján. Korábban hat régiós áramszolgáltató működött, abból tizenhettő lett, és szétvált az energiakereskedelem és a hálózati elosztás. A magyar villamosenergia-szektorban most három tulajdonos érdekelt: a  német E.ON, Mészáros Lőrinc Opus csoportja és az állami MVM.

Az állami szereplő két cége, az MVM ÉMÁSZ és az MVM Démász is kapott most támogatást.

 

Steiner Attila államtitkár  a tájékoztatón azt mondta, eredetileg ezt a támogatási programot az Európai Unió helyreállítási alapjából szerették volna fizetni, de mivel az uniós támogatással kapcsolatos tárgyalások elhúzódnak, a kormány előfinanszírozásról döntött, mert fontos, hogy a hálózat minél előbb rugalmas legyen, minél több megújuló energiát termelő egység tudjon hozzá csatlakozni.

A 103 milliárdból kap az átviteli elosztó cég, a Mavir, és más elosztó társaságok is. A két MVM-cégnek 35 milliárd jut.

Arról, hogy ez miért sürgető feladat, ez a cikk is szól:

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.