Czeizel cáfol A vádbeszédben elhangzott állítások többségét valótlannak nevezte Czeizel Endre orvos-genetikus büntetőpere első napján. A vádirat szerint a Czeizel vezette Családtervezési Központ az Amerikában élő Gáti Mariannhoz irányította az abortusz, illetve örökbefogadás ügyében hozzájuk forduló nőket. Czeizel ellen emberkereskedelemmel foglalkozó szervezet keretében, bűnsegédként elkövetett családi állás megváltoztatása a vád. Az orvos elmondta: segíteni akart a hozzá forduló terhes nőknek, és ha nem sikerült rábeszélni az anyát arra, hogy mégis ő vagy családjából valaki nevelje föl a gyermeket, akkor a magyarországi örökbefogadást ajánlotta, és csak néhányszor adoptálták külföldiek a csecsemőket. A genetikus vallomása szerint soha nem említette a hozzá fordulóknak, hogy a külföldi örökbeadásért pénz járna.
Takarékoskodás az MTV-ben Tizenhét pontos, gyors válságkezelési programot terjesztett elő Szabó László Zsolt, a Magyar Televízió új ügyvezető elnöke a kinevezése óta elsőként összeülő alelnöki egyeztetésen. Szabó elrendelte az MTV ingatlanjai - többek között a televízió Szabadság téri székháza - eladásának előkészítését és a létszámleépítések menetének kidolgozását. Korlátozni kívánja a telefonhasználatot, felülvizsgálni a szolgálati gépkocsi- és a mobiltelefon-használatot; a televízióban működő szerkesztőségek a jövőben kevesebb újságot rendelhetnek és kevesebb külső munkatársat foglalkoztathatnak. Lapértesülések szerint bizonyossá vált, hogy nem olvad össze nyáron az MTV két csatornája.
Új atomtemető: vita Szakértői jelentések minden szempontból alkalmasnak találták az üveghutai gránitréteget arra, hogy atomhulladék-temetőt létesítsenek a település mellett; a kormány két héten belül megtárgyalja a kis és közepes aktivitású atomhulladékok végső elhelyezéséről szóló előterjesztést. Amennyiben ezt várhatóan néhány hónap múlva az Országgyűlés is megszavazza, 2004-re elkészülhet a (jelenlegi számítások szerint) 13-15 milliárd forint költségű atomtemető. Az ELTE geofizikai tanszékének több munkatársa is megkérdőjelezi az üveghutai terület alkalmasságát: megítélésük szerint a létesítmény falán átszivárgó radioaktív anyagok a lebomlásukhoz szükséges 600 évnél előbb feljuthatnak a felszínre.
Kizárták a nyilvánosságot A testület döntésének értelmében a választási ciklus végéig zárt ajtók mögött ülésezik az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága. A testület többségi határozatát házszabályellenesnek tartja, és ezért levélben az Országgyűlés elnökéhez fordult Keleti György (MSZP) bizottsági elnök. Szerinte a zárt ülésre vonatkozó előírás azért ellentétes a házszabállyal, mert a kormánypártok egyszerű többséggel változtattak meg egy kétharmados szabályt. A bizottság fideszes tagja, Kosztolányi Dénes szerint "nemzetbiztonsági érdek" a zárt ülésezés, és épp a házszabály diszkriminatív, mivel a szerint a bizottsági ülések csak a sajtó számára nyilvánosak.
Új orosz kormányfő Az orosz duma alsóháza kétharmados többséggel megszavazta a 47 éves Szergej Sztyepasin tábornok kormányfői jelölését. Az új miniszterelnök programjában harcot hirdetett a bürokrácia és a korrupció ellen. Szetyepasin teljesen át kívánja alakítani az ipart, és tervei szerint a jövőben a nemzeti össztermék 3,5 százalékát fordítaná hadi- és védelmi kiadásokra. Bár egyes lapvélemények szerint Sztyepasin akár Jelcin utódja is lehet, meghatározó körökben elképzelhetetlennek tartják, hogy indulna a jövő évben esedékes elnökválasztáson.
Románia: marad a kormány Nem bukott meg a román kormány az ellene benyújtott bizalmatlansági indítvány után: az ellenzéki képviselők javaslatát 286 szavazattal 147 ellenében elutasították. Az indítványt benyújtó 158 ellenzéki képviselő és szenátor azt követően szánta el magát a lépésre, hogy Vasile kormányfő bejelentette: felelősséget vállal a parlament előtt a reform meggyorsítására vonatkozó törvénytervezetért, amely így azonnal életbe is lépett, a parlament csak később szavaz róla. A kormánykoalíció érvelése szerint a jelenlegi helyzetben Románia nem halogathatja tovább a reformokat. Elemzők szerint a döntés után felgyorsulhat a gazdasági reform.
Vádemelés olajügyben Az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága vádemelési javaslattal adta át az egyik "olajos ügyet" az ügyészségnek. Az APEH feljelentése után indult nyomozás során kiderült: a Szer-Bon Rt. és a Quick-Air Trans Kft. ügyvezetője, illetve társaik áfa, útalap- és környezetvédelmi termékdíj megfizetése nélkül jutottak nagy mennyiségű kerozinhoz, amelyet részben értékesítettek, részben átalakítottak, és dieselüzemű autókban használtak fel. Az egyik cég vezetője 11,7 millió liter kerozint saját felhasználásként dokumentálva, 720 millió forint kárt okozott az államnak. A gyanúsítottakat a rendőrségi vizsgálat szerint segítette az általuk vezetett gazdasági társaságok öt alkalmazottja is, akikkel szemben adócsalás, közokirat- és magánokirat-hamisítás, valamint bűnpártolás bűncselekménye miatt folyik eljárás.
Morze
Minden pontban elutasította a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága Rekvényi Lászlónak, a Független Rendőrszakszervezet elnökének keresetét: Rekvényi azért fordult Strasbourghoz, mert álláspontja szerint a magyar alkotmány és más törvények sértik a rendőrök alapvető jogait, amikor kimondják, hogy rendőr nem lehet politikai párt tagja, és nem politizálhat.
Johannes Raut választották Németország új államfőjévé. A 68 éves szociáldemokrata politikus a második fordulóban 690 szavazatot, abszolút többséget szerzett.
A Dunán levonuló árhullám miatt mintegy 200 kilométeren rendeltek el első-, illetve másodfokú árvízkészültséget. Az előrejelzések szerint a fővárosban a rakpartok magasságát meghaladó mértékig nő a vízszint.
Felavatták Antall József néhai miniszterelnök síremlékét a Kerepesi úti temetőben; a síremléken koszorút helyezett el Orbán Viktor is. Antall kilenc évvel ezelőtt tette le a hivatali esküt.
Veszélybe került az egyetlen szlovákiai magyar nyelvű napilap, az Új Szó kiadása, mert a lapot terjesztő, német tulajdonú cég több mint 11 millió koronával tartozik az újságnak. A terjesztő cég ellen megindult a csődeljárás.