Részben szabadok maradtunk a Freedom House szerint

  • narancs.hu
  • 2022. február 24.

Belpol

Az idei jelentés a szomszédos államok közül csak Szerbiának és Ukrajnának adott kevesebb pontot. 

A magyar szabadság állapota tavaly óta nem változott a Freedom House idei jelentése szerint, amelyből a HVG idéz

A felmérésben, amely ez egyes országok polgárainak szabadságát vizsgálja, Románia 14 ponttal, Horvátország 16-tal, Szlovénia és Szlovákia 21-gyel, Ausztria 24-gyel kapott többet Magyarországnál, amely a jelentés szerint továbbra is részben szabad ország. Nálunk a szomszédos országok közül Szerbia és Ukrajna kapott kevesebb pontot. 

A jelentéshez csatolt tanulmány szerint a hazai sajtóban pedofil- vagy homofóbtörvényként említett, és több uniós tagállam által elítélt jogszabály ugyanúgy megsérti az LMBTQ+ emberek jogait, mint az Oroszországban elfogadott hasonló jogszabály. 

A Freedom House úgy látja, az Európai Unióban is jellemzővé vált „a média megszállása”, és ebben a jelentés szerint szintén az Orbán-kormány jár elöl.

Tavaly így látta a magyar szabadságot a Freedom House:

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.