Stohl András: Ma nem lehet olyat mondani, amiben nincs benne a politika

  • narancs.hu
  • 2017. április 21.

Belpol

Magyarország, 2017: mindenbe bele fog szólni a politika.

Nemrég bombaként robbant a hír – így szokás mondani –, hogy Stohl András otthagyja a Vígszínházat, mégpedig azért, hogy a Class FM reggeli műsorát vezesse. Stohl tegnap reggel be is ült a rádió műsorvezetői székébe, és ennek kapcsán beszélt politikáról, közéletről az ATV Egyenes beszédében.

Szerinte ma nem lehet olyat mondani, amiben nincs benne a politika. „Beszélhetünk mi színházról, beszélhetünk újságírásról, beszélhetünk rádiózásról, beszélhetünk televíziózásról, valamilyen módon bele fog szólni a politika” – mondta a színész.

Mivel a Class FM immár online rádió (amit hiába vett meg korábban Simicska Lajostól egy amerikai üzletember, így is bukta a frekvenciát), Stohl bízik abban, hogy egyelőre azt mondhat a politikáról, amit gondol.

Stohl egyébként azért döntött a váltás mellett, mert úgy érezte, egyszerűen túl sok a szerepe, noha azt mondja, játszani továbbra is fog. Igent mondott Alföldi Róbert felkérésére is, a Hegedűs a háztetőn című darabban Tevjét, a tejesembert alakítja az év végén.

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.