„Sokkal jobb lesz a magyar helyreállítási terv, mint az uniós tagállamok többségéé” – ezt mondta a Szabad Európának egy, a magyar kormány és az Európai Bizottság között az uniós helyreállítási alapról folyó tárgyalásokra rálátó brüsszeli forrás. A lap szerint november 19. után elvileg hamar megszülethet a megállapodás a helyreállítási alapról.
A lap informátora szerint az elmúlt időszakban felgyorsultak a tárgyalások a Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter vezette magyar kormánydelegáció és a bizottság között, a magyar fél egyre nagyobb rugalmasságot mutat a brüsszeli kérések iránt, így több nagyon jelentős változást sikerült elérni a magyar terveket illetően.
Ezek egyike például, hogy a kormány előrehozza a pedagógusbér-emelések ütemét eredeti terveihez képest, sajtóinformációk szerint ugyanis a Bizottság komoly problémának tartja, hogy nagyon alulfizetettek a magyar pedagógusok. A nyáron Gulyás Gergely megerősítette, hogy a kormány vállalta, hogy 2028-ig a diplomás átlagbér nyolcvan százalékára emeli a tanárok fizetését, a Szabad Európa információi szerint azonban a Bizottság ezt túl távolinak ítélte, a napokban pedig a lap szerint a kormány elfogadta az új, 2026-os határidőt, vagyis elvileg eddigre fogják emelni a pedagógusbéreket a diplomás átlagbér 80 százalékára (bár az EB azt szeretné, ha ez inkább 100 százalék lenne).
A Szabad Európa úgy értesült, hogy az antikorrupciós intézkedések terén a Bizottság kifejezetten pozitívan értékeli a már meghozott magyar döntéseket. A bizottság részéről a legfontosabb intézkedésnek az Integritás Hatóság és a kormány mellett működő Korrupcióellenes Munkacsoport létrehozását, a jelentősen szigorított összeférhetetlenségi szabályokat, valamint a büntetőeljárási törvény módosítását tartják.
Az intézkedések hatását azért itthon többen vitatják, és elégtelennek is tartják azokat, de a lapnak a brüsszeli forrása azt mondta, bár megértik a magyar civilek gyanakvását, de egyrészt szerinte vannak valóban jelentős változások, másrészt arra Brüsszelben is figyelni fognak, hogy a kormány részéről ne próbálják meg például hozzájuk kötődő tagokkal feltölteni a két új hatóságot.