Titkosszolgálati belviszály lett az Orbán-család után nyomozó OLAF-osok megfigyeléséből

  • narancs.hu
  • 2024. december 6.

Belpol

A Direkt36 oknyomozó riportja elképesztő kavarásokat tárt fel 2018-ból.

2018 nyara drámai időszak volt a külföldi hírszerzésért felelős titkosszolgálat, az Információs Hivatal (IH) történetében. Olyan események zajlottak, amelyek példátlan hatalmi játszmákra világítottak rá a kormányzaton belül – így kezdődik a Direkt36 pénteken publikált tényfeltáró cikke. A Panyi Szabolcs és Pethő András által elvégzett oknyomozás szerint 2018-ban, amikor Lázár Jánostól elvették az Információs Hivatal (IH) felügyeletét, illetve lázárt egy időre félre is állították, a külügyből, ahová az IH került, speciális vizsgálócsapatot küldtek a hivatal korábbi nyomozásainak átvizsgálására. Az Információs Hivatalt egy harmincfős különítmény szállta meg hetekre – és mint kiderült, a csapat jelentős része nem is a külügytől, hanem a belügyminisztérium, azaz Pintér Sándor alá tartozó szolgálatoktól érkezett.

A vizsgálat során munkatársakat hallgattak ki, irattárakat kutattak át és számítógépeket foglaltak le. A vizsgálat idejére a belügyesek még külön szobákat is kaptak. Eközben az IH leváltott vezetői vissza sem mehettek az irodájukba, sőt volt olyan is, aki a személyes dolgait is csak jóval később kapta vissza – írja a cikk számos titkosszolgálatnál járatos forrásra hivatkozva.

A belügyes csapatot leginkább olyan IH-s iratok érdekelték, amelyek kormányközeli gazdasági szereplők – köztük az Orbán család egyes tagjai – gazdasági ügyeivel voltak kapcsolatosak.

Ezen belül is kiemelt figyelmet fordítottak a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak a korábbi cégével, az Elios Zrt.-vel összefüggő dokumentumok felkutatására. Mint a Direkt36 nyomozásából kiderült, Lázár János irányítása alatt ugyanis az IH megfigyelte az Európai Unió csalás elleni hivatalának, az OLAF-nak a nyomozóit, amikor ők Magyarországon járva vizsgálták az Elios visszaélésgyanús tendereit – állítja a cikk.

A kutatás végül nem járt a várt eredménnyel, azonban az ügy kapcsán számos zavarbaejtő részlet kiderült. Többek között szó van arról is a cikkben, hogy a hazánkba érkező OLAF-ellenőröket nem csak lehallgatták, de fizikailag is követték. Az IH-t érintő megszállást és az irotok átnézését pedig több forrás szerint is a miniszterelnök köréből indítványozták. Az egyik forrás egyenesen arról beszél, hogy a razziára „állítólag Orbán által szentesítve” kerülhetett sor.

Az átvilágítást követően Orbán személyesen is elment az Információs Hivatalba, és egy ott összehívott gyűlésen élesen kritizálta a hírszerzés megelőző években végzett munkáját.

OLAF-ellenőrök megfigyeléséről keletkezett információkról beszélve az egyik forrás azt állította, hogy ezek úgynevezett „fehérpapíros ügyek” voltak. A „fehér papír” a titkosszolgálati zsargonban azt jelenti, hogy nem egy hivatalos, fejléces és iktatott dokumentumban foglalták össze a megfigyelési információkat a politikai vezetés számára a titkosszolgák, hanem egy nem hivatalos dokumentumban, amelyet nem iktattak a szokásos rendszerben, viszont a szolgálatokat felügyelő politikusok viszont fejléc nélküli fehér papíron megkapták a cenzúrázatlan verziót is – áll a cikkben.

Az ügyet kommentálva megszólal Ligeti Miklós is, Transparency International jogi igazgatója, aki szerint többféle bűncselekmény elkövetésére is utalhat az, ha titkosszolgálati megfigyelésekről nem keletkeznek hivatalos dokumentumok. Ligeti szerint: „Ha még engedély sem volt a megfigyelésre, az jogosulatlan titkos információgyűjtés vagy adatszerzés, illetve leplezett eszközök jogosulatlan használata bűncselekmények gyanúját veti fel. Ha volt engedély, de utólag aztán dokumentumokat megsemmisítettek, az pedig a közokirat-hamisításét. Közben pedig akik ezt az egészet jóváhagyták, azok hivatali visszaélést követhettek el.”

A cikk szerzői részletes kérdéseket küldtek Orbán Viktor szóvivőjének, valamint az érintett magyar titkosszolgálatoknak és minisztériumoknak – Lázár Jánost az Építési és Közlekedési Minisztériumon keresztül keresték –, de választ egyik helyről sem kaptak.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”