Újabb érdekes részlet derült ki a szír Atiya Khoury történetéről, aki még 2014-ben vásárolt magyar letelepedési kötvényt, amivel így szabadon tartózkodhatott és üzletelhetett Magyarországon és az EU-ban. A férfi a szír diktátor, Bassar al-Asszad pénzembere, sztoriját a 444.hu és direkt36 közösen dolgozta fel.
A történtekből jól látszott, hogy a Rogán Antalhoz köthető letelepedési kötvény üzlet milyen kapukat nyit meg: Khoury 2017-ben letelepedési engedélyt is kapott a magyar államtól, annak ellenére, hogy 2016 nyara óta szerepelt az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának szankciós listáján. „Az amerikaiak szerint Khoury a szír rendszer támogatására mozgatott készpénzt Oroszország, Libanon és Szíria között és emberi jogi jogsértések miatt is felelősség terhelheti” – olvasható a direkt36 ma megjelent cikkében, amelyben annyi újdonság van, hogy a szír pénzember magyarországi tartózkodásáról meglepő dolgok derülnek ki.
|
Az LMP-s Demeter Márta ugyanis nyáron feljelentést tett, szerinte „ugyanis a BMH törvényt sért azzal, ha nem vizsgálja felül és nem vonja vissza Khoury letelepedési engedélyét. A képviselő feljelentése nyomán az ügyészség hivatali visszaélés gyanúja miatt rendelt el nyomozást, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) pedig augusztus 1-jén nyomozást indított az ügyben, amit azonban két hét alatt megszüntettek bűncselekmény hiányában.”
A képviselő ennek ellenére kapott pár érdekes információt az NNI-től. A nyomozását megszüntető határozatból kiderül, „hogy Khoury 2014. december 19-én igényelt először magyar tartózkodási engedélyt, amikor még nem szerepelt az Egyesült Államok szankciós listáján. Az engedélyt tíz nap múlva, december 29-én kapta meg, de azt nem részletezi a dokumentum, hogy ez idő alatt mely hatóságok és milyen átvilágítást folytattak.” Azaz semmilyen állami szerv nem élt kifogással az ellen, hogy egy olyan személy kap hivatalos papírokat a magyar államtól, aki szerepelt az USA szankciós listáján. Ezt követően „Khoury igazolta, hogy magyar lakhatása és megélhetése biztosított, és tudja fedezni az egészségügyi ellátásának költségeit is. Emellett „hiteles magyar nyelvű fordításban állampolgársága és tartózkodási helye szerinti igazolást is becsatolt arról, hogy büntetlen előéletű, és a magyar és a magyar bűnügyi nyilvántartásban sem szerepelt” – írta az NNI. Khoury végül 2017. május 25-én kapta meg a magyar letelepedési engedélyt.
Az eredeti cikk itt olvasható.