Ülősztrájk, tüntetések, munkabeszüntetés: így folytatódtak ma a tiltakozások az oktatásban

  • narancs.hu
  • 2022. december 1.

Belpol

A mai napon eddig 53 iskolából közel félezer tanára csatlakozott a tiltakozáshoz.

Csütörtök reggel ülősztrájkba kezdtek a budapesti Eötvös Gimnázium diákjai, miután szerdán kiderült Budapesten három gimnázium nyolc tanárát rúgták ki amiatt, hogy részt vettek az oktatás helyzetét kritizáló tiltakozásokban.

A kirúgások az Eötvös József Gimnáziumot is érintették, az intézményből egy matematika–biológia szakos tanárnak kellett távozni. A Telex beszámolója a gimnázium több száz diákja csütörtök reggel már nyolc előtt felsorakozott az épület előtt, és tapssal köszöntötték minden egyes érkező tanárukat. A Telexnek nyilatkozó diákok elmondták, az akciót maguk szervezték, ezután pedig ülősztrájkba is kezdtek.

De nem csupán ebben az intézményben reagáltak az eseményekre. A Telex gyűjtése szerint

  • ülősztrájkot tartottak a budapesti Szilágyi Erzsébet Gimnáziumban és a a Kispesti Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnáziumban.
  • A budapesti Fazekas Gimnázium előtt reggel tartottak tüntetést az ott tanulók. 
  • Az Újpesti Babits Mihály Gimnáziumnál élőlánccal tiltakoztak a tanárok, diákok és szülők.

A Budapesti Kempelen Farkas Gimnázium lapunknak küldött szolidaritási nyilatkozatában kiemelte: kiállnak kirúgott kollégáik mellett, szerintünk ugyanis aránytalan retorzió érte őket. "Van akinek ez odafönt "politika", de nekünk az életünk, a gyerekeink jövője, amiről itt szó van" - hangsúlyozták a dokumetnumban, amelyet 29-en írtak alá az intézményből.

 
Tiltakozás a Kempelen Farkas Gimnáziumban

 Több intézmény rendkívüli szünentet rendelt el, például a Karinthy Frigyes Gimnázium, amelyből hat tanárt bocsátottak el, és két napos  szünte lesz a Vörösmarty Mihály Gimnáziumban is. „Tisztelt Szülők! Tájékoztatjuk Önöket, hogy a tantestületünk 90%-a mai és a holnapi napon a munka felvételét, mert elfogadhatatlannak tartja Törökné Pethő Erzsébet kollégánk munkaviszonyának megszüntetését” - írták az utóbbi intézményben a szülőknek.

Tanárok a Tanárokért szolidaritási és védelmi szövetséghez beérkezett adatok alapján 53 iskolából összesen 497 tanár kezd a mai naptól határozatlan idejű munkabeszüntetésbe.

 
Ülősztrájk az Újpesti Bródy Imre Gimnáziumban 
Forrás: Olvasói fotó
 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.