Csütörtök reggel ülősztrájkba kezdtek a budapesti Eötvös Gimnázium diákjai, miután szerdán kiderült Budapesten három gimnázium nyolc tanárát rúgták ki amiatt, hogy részt vettek az oktatás helyzetét kritizáló tiltakozásokban.
A kirúgások az Eötvös József Gimnáziumot is érintették, az intézményből egy matematika–biológia szakos tanárnak kellett távozni. A Telex beszámolója a gimnázium több száz diákja csütörtök reggel már nyolc előtt felsorakozott az épület előtt, és tapssal köszöntötték minden egyes érkező tanárukat. A Telexnek nyilatkozó diákok elmondták, az akciót maguk szervezték, ezután pedig ülősztrájkba is kezdtek.
De nem csupán ebben az intézményben reagáltak az eseményekre. A Telex gyűjtése szerint
- ülősztrájkot tartottak a budapesti Szilágyi Erzsébet Gimnáziumban és a a Kispesti Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnáziumban.
- A budapesti Fazekas Gimnázium előtt reggel tartottak tüntetést az ott tanulók.
- Az Újpesti Babits Mihály Gimnáziumnál élőlánccal tiltakoztak a tanárok, diákok és szülők.
A Budapesti Kempelen Farkas Gimnázium lapunknak küldött szolidaritási nyilatkozatában kiemelte: kiállnak kirúgott kollégáik mellett, szerintünk ugyanis aránytalan retorzió érte őket. "Van akinek ez odafönt "politika", de nekünk az életünk, a gyerekeink jövője, amiről itt szó van" - hangsúlyozták a dokumetnumban, amelyet 29-en írtak alá az intézményből.
Több intézmény rendkívüli szünentet rendelt el, például a Karinthy Frigyes Gimnázium, amelyből hat tanárt bocsátottak el, és két napos szünte lesz a Vörösmarty Mihály Gimnáziumban is. „Tisztelt Szülők! Tájékoztatjuk Önöket, hogy a tantestületünk 90%-a mai és a holnapi napon a munka felvételét, mert elfogadhatatlannak tartja Törökné Pethő Erzsébet kollégánk munkaviszonyának megszüntetését” - írták az utóbbi intézményben a szülőknek.
Tanárok a Tanárokért szolidaritási és védelmi szövetséghez beérkezett adatok alapján 53 iskolából összesen 497 tanár kezd a mai naptól határozatlan idejű munkabeszüntetésbe.