A győri ipari parkkal kapcsolatos földvásárlási szerződéseket szerette volna megismerni közadatigényléssel az Átlátszó 2024 elején. Erre azért volt szüksége a portálnak, mert a szegedi BYD autógyár területén zajló kisajátítás körülményeivel, az árakkal szeretné összehasonlítani a győri megállapodásokat.
Az Átlátszó azonban nem boldogult a Dézsi Csaba (Fidesz-KDNP) által vezetett korábbi, sem a Pintér Bence által irányított mostani önkormányzattal.
A lap első adatigénylésére Dézsi Csaba akkori polgármester azt válaszolta, „tájékoztatom, hogy a megküldeni kért ingatlanvásárlások és kisajátítások, illetve az azokhoz tartozó szerződések kapcsán nem azonosítható a konkrét adatokra vonatkozó adatigénylése. A dokumentumok, illetve dokumentumrészek másolatának kiadása is csak konkrétan meghatározott adatokra vonatkozóan értelmezhető az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Infotv.) 29. § (3) bekezdése alapján.”
A lap pontosította, hogy mely időszakban eladott vagy vett ingatlanok listájára kíváncsi, a szerződésekkel együtt. Erre már az a válasz érkezett, „az Ön által igényelt adatokat, mivel azokat konkrétan megjelölt ingatlanokra vonatkozó bontásban kérte, nem teljesíthető a természetes személy tulajdonosok, illetve vevők személyes adatokhoz fűződő jogainak sérelme nélkül, tekintve, hogy az ingatlan tulajdonosai a helyrajzi számok alapján az ingatlan-nyilvántartásból bárki számára azonosíthatóak”.
A lap pert indított az ügyben és nyert. Jogerős ítélet mondta ki, hogy a „szerződések megkötése közérdekű adatnak minősül”. Az ítélet kötelezte az önkormányzatot, az adatokat úgy adja ki, hogy látsszon a kisajátítás útján megszerzett ingatlanok listája, a kisajátítási határozatok másolata, és nem lehet kitakarni az ingatlanok méretét és vételárát.
A győri önkormányzat októberben el is küldött 272 szerződést, de a területek méretére utaló adatokat kitakarták. Így nem derül ki, hogy mekkora ingatlanokra vonatkoznak a szerződések, az sem, hogy reális-e az ár.
Az Átlátszó írt a győri önkormányzat jogi irodájának – most pedig végrehajtást kezdeményez, hogy az ítéletnek megfelelően kapja meg az információkat.