Válaszként az Európai Néppárt és a Fidesz döntésére, az MSZP-Párbeszéd szövetség létrehívta a saját bölcsek tanácsát.
A párthoz lazán kötődő közéleti személyiségek – Donáth László evangélikus lelkész, volt szocialista parlamenti képviselő, Bárándy Péter volt igazságügyi miniszter és Balázs Péter volt uniós biztos, külügyminiszter – a tervek szerint levelet fognak írni Wolfgang Schüsselnek, akit az Európai Néppárt (EPP) kért fel Herman van Rompuy és Hans-Gert Pöttering mellett arra, vizsgálják meg a magyarországi jogállamiság helyzetét. Mint ismeretes, ez a háromtagú tanács jelentésétől függ a múlt héten felfüggesztett Fidesz sorsa a jobboldali pártszövetségben.
Donáth, Bárándy és Balázs felkérését a szocialisták elnöke, Tóth Bertalan és európai parlamenti képviselője, Ujhelyi István jelentette be azon a keddi sajtótájékoztatón, amit a Párbeszéd EP-képviselőjével, Jávor Benedekkel közösen tartottak a MSZP-P szövetség tervezett kampányáról.
A sajtótájékoztatón az is elhangzott, nem ragaszkodnak a hármas számhoz – az EPP-hez hasonlóan a Fidesz is három embert (Szájer József, Novák Katalin, Varga Judit – mindnyájan kormánypártiak) kért fel a saját „bölcsek tanácsába” – Ujhelyi szerint szeretnék, ha Bod Péter Ákos közgazdász, volt jegybankelnök – is csatlakozna, hogy az Orbán-rendszer jobboldali kritikusai is hangot adhassanak nézeteiknek, amikor Schüsselék majd Magyarországon vizsgálódnak.
Levezetés
Akárhogy csűri-csavarja a Fidesz propagandagépezete a Néppárt döntését, „Orbán megbukott” – elemezgette kedden az EPP felfüggesztésről szóló döntését Ujhelyi. A politikus ebből vezette le a szocialisták és a Párbeszéd induló kampányát is. Mint mondta, közkeletű vélekedés, hogy az európai parlamenti választásoknak nincs belpolitikai tétje, ezért aztán az ellenzéki pártok kerülik az összefogást, inkább egyfajta felmérésként tekintenek rá: kiderül, hogy kinek mekkora a tábora, ki az erősebb.
|
Az MSZP EP-képviselője szerint ez tévedés: ha több kispárt sem éri el az 5 százalékos küszöböt, és ezért szavazatok vesznek el, akkor könnyen előfordulhat, hogy a Fidesz a jelenleginél több képviselőt tud majd küldeni az EP-be, növeli súlyát az EPP-frakcióban, amely így engedékenyebb lesz majd a magyar kormánypárttal.
Ugyanis Manfred Weber bizottsági elnök szeretne lenni, és nem mindegy kivel kell egyezkednie Ujhelyi szerint. A megerősödött Orbánnal vagy a szocialisták és a zöldek frakciójával, akik Orbán ellenesek, így – mint a szocialista politikus fogalmazott – lehetőségük lenne megállítani a „vírus terjedését”.
Falurádióval kampányolnak
A pártelnök részletesen beszélt a tervezett kampányról. Mivel erre nem jár állami kampánytámogatás, a párt forrásai szűkösek, főleg a közösségi médiában lesznek jelen, illetve a két párt országjárásra indul. Szerinte el kell mondani, hogy nemcsak a Néppártról szól a Fidesz hintapolitikája: ha kisodródik a szélsőjobbra a kormánypárt, ha a jogállamiság leépülése miatt az országot fogják büntetni – például a támogatások visszafogásával –, az kihat majd a gazdaságra, a mindennapi életre is.
Ujhelyi arról számolt be, hogy lesz olyan eleme is a kampánynak, amikor kifejezetten a fiatalokat, az első választókat szólítják majd meg, továbbá a Fidesz médiatúlsúlyát, közpénz-milliárdokból folytatott kampányát országjárással, sőt, hangosbemondókkal (MSZP-s elnevezése: „falurádió”) veszik fel a versenyt. Tóth szerint lesz más pártokkal is együttműködés a kampányban – annak ellenére, hogy az általa januárban felvetett közös listát nem sikerült összehozni még az MSZP-ből kiszakadt DK-val sem –, például törekedni fognak arra, hogy minden szavazókörben legyen legalább két ellenzéki delegált. Azaz osszák el a pártok delegáltjait, hogy mindenhova jusson ember.
Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, tudja, nehéz bejuttatni információkat a Fidesz fújta médiabuborékba, de a kormánypárt által „leuralt” migrációs kérdéskörben is el kell mondani a tényeket. Szerinte az elmúlt évek bizonyítják: a Fidesz a brüsszeli testületekben csak trollkodott, minden érdemi javaslatot fúrt, és megépítette ugyan a kerítést a határra, ám nem ez állította meg az európai szintű illegális bevándorlást, hanem a kormánypárt által fikázott EU a törökökkel és az arab országokkal kötött megállapodások révén.
Egyébként a sajtótájékoztatón nem jelent meg a közös lista harmadik, Jávor előtti helyét elfoglaló Szanyi Tibor, aki közismerten a listát vezető pártelnök belső ellenzékéhez tartozik. Kérdés, hogyan lehet majd így egységes kampányt folytatni, vagy folytatódik a kibeszélés, szivárogtatás.