Idén januárban többen haltak meg és kevesebben születtek, mint tavaly ugyanekkor.
2019 januárjában 5,5 százalékkal kevesebb gyerek született, mint tavaly januárban, a halálozások száma pedig 19 százalékkal növekedett. Ebből következően az úgynevezett természetes fogyás 68 százalékkal haladta meg a 2018 januárit, írta meg a Központi Statisztikai Hivatal közlése alapján a hvg.hu.
Csökkent a teljes termékenységi arányszám becsült havi értéke is, 1,5-ről 1,44-re.
A házasságkötések száma is csökkent öt százalékkal.
Egyébként 2018 a családok éve volt, mintegy húszmilliárd forintot költött el a kormány családtámogatással kapcsolatos intézkedésekre, hárommilliárdot magára a programsorozatra.
Nagy szavak, nagy pénzek
A gyermekvállalás kaland: a magyar kormány gyártotta akadálypályán különösen. Ez nem változott a „Családok évében" sem, hiába szórtak el rá milliárdokat.
" target="_blank">Minderről itt írtunk alapos cikket.
Nagy szavak, nagy pénzek
A gyermekvállalás kaland: a magyar kormány gyártotta akadálypályán különösen. Ez nem változott a „Családok évében" sem, hiába szórtak el rá milliárdokat.
Neményi Mária, a Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének professzora a Fidesz családpolitikájáról decemberben nyilatkozott a Narancsnak. Szerinte a kormány minden egyes gesztusa erősíti a társadalom kasztosodását ahelyett, hogy a társadalmi, gazdasági egyenlőtlenségek kiegyenlítésére törekedne. Az egymást követő társadalompolitikai intézkedések hatása legfeljebb a különféle csoportok egymás ellen hangolásában mérhető. A diák- és lakáshitelek elengedése, a gyedextra, az adókedvezmény, de még a bölcsődeprogram is szinte kizárólag a középosztálynak nevezett társadalmi rétegnek kedvez – jóllehet a professzor szerint Magyarországon nincs klasszikus középosztály, mivel a társadalom végletesen kettészakadt nyertesekre és vesztesekre. A támogatotti körből kiszorulók gyorsuló ütemben közelednek a lét pereme felé. Az Orbán-kormány által harsogott eredmények, mint például a házasságkötések és a gyermekszületések számának emelkedése csak átmeneti hatás, tartós demográfiai változást nem jelez.
|
„A házassá́gkö̈tések szá́ma a 2015-ben bevezetett, friss házasoknak adott adókedvezmény nyomán 2016-ban ugyan 51 805-re emelkedett a 2014-es 38 780-ról, de tavaly már ismét 2,3 százalékkal kevesebb esküvőt tartottak. Így vélhetőleg nem az új családok száma növekedett, csupán azoké, akik az ingyenpénz miatt papírt szereztek meglévő párkapcsolatukról. Nem jobb a helyzet a születésszámokkal sem. A Fidesz-rezsim nyolc éve alatt több mint 50 ezerrel kevesebb gyerek született, mint a 2002–2009-es „elmúltnyolcévben”. Az orbáni családpolitika kudarcát azonban mi sem mutatja jobban, mint hogy nem ott születnek meg a babák, ahol a kormány várja őket. Ahogyan Kapitány Balázs és Spéder Zsolt, a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének demográfusai tavaly megjelent írásukban rámutattak: a jómódú Közép-Magyarországon és a Nyugat-Dunántúlon tartósan visszaesett a gyerekszám, holott az előbbi régióban egyedülálló módon még nőtt is a szülőképes korú nők száma. Ezzel szemben a legszegényebb részeken, Észak-Magyarországon és az Észak-Alföldön kevesebb nőre több gyerek jutott“ — írtuk korábbi cikkünkben.