Fenyegető üzenetet küldtek Jámbor Andrásnak

  • narancs.hu
  • 2023. július 12.

Bűn

A Szikra alapítója szerint ez a Fidesz által indított lejáratókampány következménye. Kocsis Máté szerint a Szikra importálta az erőszakot a magyar politikába.

„Szóval te nem követtél el semmit? Nem elég, hogy a magyar parlamentben ülsz beteg pedofil állat létedre?” – így kezdődik az a kézzel, végig nagybetűkkel írt levél, amelyet Jámbor András országgyűlési képviselő, a Szikra Mozgalom alapítója kapott. 

A Betyárok aláírással ellátott  üzenet írója többes szám első személyben beszél. Kilátásba helyezi, gondoskodnak róla, hogy a címzett „a felszín alá” kerüljön, hamarosan „randa vége” lesz, már közel járnak hozzá.

A levélpapír nyomtatott és régebbi, mert fejlécén „Simon Peresznek, izrael elnökének” (hivatali ideje: 2007–2014) címzett üzenet olvasható.  

Az ellenzéki politikus a levél fotóját a Facebookon, posztjának kommentjében tette közzé.

Maga a bejegyzés arról szól, hogy a képviselő feljelentést tesz a fenyegetés miatt. 

Jámbor András szerint az üzenetnek köze van „ahhoz a lejáratókampányhoz, amit a Fidesz és médiája” folytat ellene és a Szikra közössége ellen. Mint írja, őt és mozgalmát egy olyan erőszakos bűncselekménybe akarják belekeverni, amelyről a rendőrség és az ügyészség kimondta, nincs közük hozzá, és egyetlen tagjuk ellen sem nyomoznak. 

Jámbor posztja nagyrészt Kocsis Mátéhoz, a Fidesz frakcióvezetőjéhez szól: többek közt arra szólítja fel, ne terjesszen róla hamis információkat, ne uszítson erőszakra, ne szítson gyűlöletet.

A megfenyegetett képviselő azt is írja, a Szikra tovább folytatja a politizálást úgy, ahogy eddig:  „a Szikrával harcolni fogunk a bajbajutottakért, ahogy tettük ezt a feltöltőkártyás áramfogyasztók esetében is. Egyedül mi tartottuk fontosnak, hogy ezeknek az embereknek kárpótlást és tisztességes elszámolást követeljünk ki, miután az elhibázott és átgondolatlan rezsiemeléssel a kormány kilátástalan helyzetbe sodorta őket. A Szikrával továbbra is segíteni fogunk a saját pénzünkből, hogy az emberek spórolhassanak az energiaszámlájukon – ahogyan azt most is tesszük Józsefvárosban és Ferencvárosban az energiahatékonysági támogatási programunkkal.”

 

A posztra szintén a Facebookon reagált Kocsi Máté, előrebocsátva, hogy a fenyegetés bűncselekmény, ki kell vizsgálni. Aztán így folytatja:

„András! Valójában min csodálkozol? A te hazai és külföldi elvtársaid, radikális szélsőbaloldaliak magyar embereket vertek félholtra Budapest utcáin. Igen, te importáltad hosszú idő után a magyar politikába az erőszakot. Meg a bolsevik-kommunista meggyőződésed. Az osztrák sajtó már azt is feltárta, hol volt Ausztriában a fészke annak a radikális antifa csoportnak, melynek mozgalmad tagjai is aktív résztvevői voltak. A tavaszi szélsőbaloldali vérengzések után azt is tudta minden józanul gondolkodó ember, hogy ebből baj lesz. Ugyanis az erőszak erőszakot szül. Aki az erőszak eszközéhez nyúl, az maga is könnyen az áldozatává válik. Sokan megmondták előre, így is lett, és ez rossz irány. A teljesség igénye nélkül: ti voltatok azok, akik erőszakkal eltorlaszoltatok vállalkozásokat, erőszakkal közhivatalokat foglaltok el (munkaidőben), a te barátaid fenyegették lámpavasra akasztással a jobboldali embereket, és fantáziáltak arról, hogy vérnek kellene folynia Budapest utcáin. Akkor hallgattál és csak vigyorogtál. Tetszett neked. Most pedig megszeppentél, mert valaki veled csinálja, téged fenyegetnek. Elárulom neked, mindkét eset bűn. Igen, te nem csak áldozata vagy az erőszaknak, hanem elkövetője is. És importőre. Mégis min csodálkozol?” – írta a frakcióvezető. 

Kocsis állításaira Jámbor kommentben válaszolt, itt lehet elolvasni:

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.