Sikkasztással gyanúsítja a NAV-ot is az eltűnt gépsor tulajdonosa

  • narancs.hu
  • 2023. május 10.

Bűn

Nem lehet tudni, kinek gyártja szakmányban a Kalasnyikov-lőszereket a vámáruraktárból „kitárolt” berendezés.

Feljelentette a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt (NAV) Papp Csaba, a Borsodi Általános Gépgyár (BSGÉP) Kft. tulajdonos-ügyvezetője, hivatali hatalommal való visszaélés és sikkasztás gyanúja miatt – írja a 24.hu.

Papp kft.-je évekkel ezelőtt egy Kalsnyikov-fegyverekhez való lőszert gyártó gépsort importált Törökországból. A berendezés egy műszak alatt 25 millió darab 7,62×39 milliméteres töltényt képes előállítani. Az import ügyében a kormányhivatal vizsgálódott, a BSGÉP által vásárolt berendezés a NAV vámáruraktárába került, onnan – a hivatal közleménye szerint – még 2018-ban „kitárolták”, de azt, hogy hová került, nem tudta meg a tulajdonos.

Papp kártérítésre is igényt tart, miután – mint mondja – a gépsor valakinél dolgozik, annak profitot termel, és az ő évek alatt elmaradt haszna akár 200 milliárd forint is lehet.

A BSGÉP tulajdonos-ügyvezetője korábban a kormányhivatalt is feljelentette, szintén hivatali hatalommal való visszaélés és sikkasztás gyanújával.

Az ügyben hat éve per is zajlik. A kft. tulajdonosa szerint a NAV öt éven át azt állította, hogy a lőszertöltő gépsor behozatala csak fiktív ügylet volt, maga az áru nem is létezik. Pedig létezik, a NAV a raktárból valakinek elpasszolta, ez pedig nem jogszerű eljárás – érvel a tulajdonos.

Az adóhivatal nemrég közleményt adott ki az ügyben, azt állítva, nem felel meg a valóságnak, hogy nem lehet tudni, hová került a gépsor – azt azonban a NAV a közleményben sem árultak el, hol van. Az adóhatóság állítja, az ügyben minden intézkedése jogszerű volt. Közölte azt is: ahhoz, hogy valaki ilyen gépsort importáljon, haditechnikai külkereskedelmi tevékenységi és importengedéllyel kell rendelkeznie. A BSGÉP engedélyét visszavonták, így számára nem lehetett elvámolni, kiadni a gépsort. Ám mivel az árut a cég  mégis kifizette, a tulajdonjoga megvan. A cég ügyvédje állítja, a tulajdonos engedélye, ismerete, kérelme, jogügyleti akarata ellenében valaki „ingyenes vagyontranszferrel” jutott hozzá a berendezéshez. Minderről pedig a NAV nem értesítette a BSGÉP-et.

A 24.hu megkérdezte a NAV-tól, miért nem értesítette a tulajdonost, hogy a gépet a raktárból kiadták, és másnak. A NAV egy hét után válaszolt: „a sajtóközleményben mindent elmondtunk a témáról, amit tudtunk”. Vagyis erre a kérdésre nincs válasz.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.