Újabb halálos fenyegetéseket kapott a Charlie Hebdo szerkesztősége

  • MTI/narancs.hu
  • 2017. november 6.

Bűn

Egy szexuális zaklatással megvádolt iszlamológusról készült karikatúra csapta ki a biztosítékot.

Feljelentést tett hétfőn a Charlie Hebdo című francia szatirikus hetilap, amely újabb halálos fenyegetéseket kapott, miután múlt heti számának címlapján a szexuális zaklatással megvádolt Tariq Ramadan iszlamológusról közölt karikatúrát. (A címlap ide kattintva látható.) Riss lapigazgató a Europe1 rádióban elmondta, hogy a szerkesztőség ellen 2015. január 7-én elkövetett, 12 áldozatot követelő iszlamista merénylet óta – amelyet az al-Káida terrorszervezet magára vállalt – nem szűntek meg a halálos fenyegetések a lap ellen.

„Igazán soha nem szűntek meg a fenyegetések, de tény, hogy vannak csúcspontok, amikor egyértelmű halálos fenyegetéseket kapunk a közösségi oldalakon” – mondta a lapigazgató. „Most egy újabb érkezett. Nem könnyű megmondani, hogy komolyak-e ezek a fenyegetések vagy sem, de elvi okokból mindig komolyan vesszük és feljelentést teszünk” – tette hozzá.

A karikaturista szerint „kissé meglepő, hogy azok után, ami Franciaországban történik három-négy éve, még mindig vannak ilyen erőszakos reakciók, felhívások gyilkosságra”.
„Mondhatunk bármit a Charlie Hebdóról, semmi gond. De valakit nem lehet halálosan megfenyegetni sem az utcán, sem egy lapban, sem sehol. Nem szabad feladni az elkötelezettségünket. Mi folytatjuk. Hűek maradtunk az irányvonalunkhoz” – mondta Riss.

A lap múlt heti számának címlapján az egyik legismertebb iszlámszakértő, Tariq Ramadan erekcióban lévő nemi szervvel látható, felette „az iszlám hatodik pillére” felirattal. 
Tariq Ramadan, a Muzulmán Testvériség egyiptomi iszlamista szervezet alapítójának 55 éves svájci állampolgárságú unokája – aki az oxfordi egyetem professzoraként a konzervatív muzulmán körökben nagy népszerűségnek örvend – Franciaországban vitatott személyiség: a köztársaság világi jellegét hirdető és védő értelmiség a politikai iszlám hirdetőjeként tartja számon. Tariq Ramadan gyakori vendége a francia televíziók iszlámról szóló vitaműsorainak.

A teológus a Facebookon reagált először a francia sajtóban megjelent vádakra, s azokat a „mindenkori ellenségei” által elindított rágalomhadjáratnak nevezte. Tariq Ramadan ellen tíz nappal ezelőtt érkezett az első feljelentés nemi erőszak, szexuális támadás és fenyegetés vádjával, majd csütörtökön egy másik nő hasonló vádakkal tett ellene egy második feljelentést.

Halálos karikatúrák – Vérfürdő Párizsban

Terroristák támadtak a Charlie Hebdo francia szatirikus lap szerkesztőségére. A halottak száma egyelőre 12.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.