Andy és Ivan

  • Szabó Gábor
  • 2014. március 21.

C-közép

Kiderült, hogy a dolgok itt sem feketék vagy fehérek. Senki nem rúgott ki senkit, pláne nem Murray Lendlt.

Biztosan nem lehet kellemes élmény négy Grand Slam-döntőt elveszíteni. Sőt – bármennyire is furán hangozzék –, azt hiszem, hogy négy Grand Slam-döntő elvesztésénél kellemesebb egyáltalán nem játszani Grand Slam-döntőt. Vagy játszani mondjuk egyet valamikor, elbukni azt, de évekig ott lenni a legjobbak között.
Mint például Ferrer.

2011 végén nagyon nem lehetett jó Andy Murray-nek lenni. Akármennyi versenyt is nyert addig, akármilyen szinten is teniszezett és akárhol is állt a világranglistán éppen. Két olyan teniszező volt ekkor, aki három elveszített GS-döntő után legalább egyet tudott nyerni, Agassi és Ivanisevic; valamint egy, akinek mindez négy bukott döntő után sikerült. Ivan Lendl.

Nehéz elképzelni, hogy a 2012-es szezont megelőzően – amikor Murray leszerződött az utóbbival –, mindez ne lett volna szempont. Mint ahogyan azt is nehéz elképzelni, hogy mi lesz most Murray-vel. Tegnap óta ugyanis hivatalos, hogy útjaik különválnak.

false


Amikor először hallottam a hírt, azon gondolkodtam, hogy miként lehet valaki annyira türelmetlen, hogy pusztán azért, mert egy hátműtét után picit lassabban lendül formába, elküld egy olyan edzőt, aki wimbledoni és olimpiai bajnokot faragott belőle.
Továbbá US Open-győztest. Ráadásul mindezt úgy, hogy előbb még azt a bizonyos negyedik GS-döntőt is elveszítették, immáron együtt 2012-ben, Wimbledonban.
Sőt, őszintén szólva, a türelmetlen helyett más szót használtam, durvábbat, de azt itt most nem volna illendő leírni. Aztán kiderült, hogy a dolgok itt sem feketék vagy fehérek. Senki nem rúgott ki senkit, pláne nem Murray Lendlt, egész egyszerűen annyi történt, hogy Andy Murray-nek két év jutott Ivan Lendl életéből. A továbbiakban saját karrierjére, üzleti ügyeire szeretne koncentrálni. Teniszezgetni, bemutatókat játszani szerte a világban, pályákat, teniszközpontokat nyitni itt meg ott, és hasonlók. Edzéseket vezényelni, meccseket nézni már nem szeretne annyira. „Lélekben mindig ott leszek Andy bokszában, és nem kívánhatok neki mást, csak a legjobbakat. Nagyszerű srác” – mondta tegnap Lendl.

Ritka az ennyire rövid, ámde komplett edzői karrier. Hiszen Lendl soha korábban nem volt edző senki mellett, és most úgy fest, eztán sem lesz nagyon. Mégis megtették azt szűk másfél év alatt, amire kevesen számítottak, hogy meg lehet tenni egyáltalán.

After 77 f*cking years – ahogy szinte minden angol mondja – nyerni Wimbledonban.
És ha innen nézzük, erről az oldalról, akkor teljesen mindegy a hogyan tovább.
Mission completed.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.