Matek házi Moszkvából – Doppingolt-e Usain Bolt?

  • 2013. augusztus 9.

C-közép

Usain Bolt 9.77-et futott Moszkvában, esőben, pici ellenszélben. Sportban jártas ismerősöm pusztán ezért az eredményért is doppingolással vádolta

Minyá závut Usain Bolt – mondta a helyi műsorközlőnek, miután lerótta tiszteletkörét. Mert hát megnyerte, persze, de ez teljesen egyértelmű volt – azóta, amióta Tyson Gay megbukott a doppingvizsgálaton. A győzelem tényével nincs is mit foglalatoskodnunk, az nem lehetett kétséges egy pillanatig sem. Ámde a kérdések, amiket a győzelem, illetve annak a mikéntje felvet, mégis kétségtelenül érdekesek.

*

Usain Bolt 9.77-et futott Moszkvában, esőben, pici ellenszélben. Sportban jártas ismerősöm pusztán ezért az eredményért is doppingolással vádolta, valószínűleg nem egyedül ezen a világon. Jogosan? Nos, határozottan állítom, hogy nem. Nem azért, mert tűzbe tenném a kezem érte vagy valami hasonló, csak pusztán azért, mert úgy gondolom, hogy az az álláspont, mely szerint néha maga az eredmény a bizonyíték a doppingolásra, az totálisan etikátlan, és azonfelül még zsákutca is. Akkor is, ha érteni vélem azt, hogy aki mondja, miért mondja, és hazudnék, ha azt mondanám, hogy még sosem éreztem úgy, mint ő.

false

 

Fotó: MTI/EPA/Franck Robichon

 

De olyan egészen egyszerűen nem létezhet, hogy valakinek a doppingolására bármi más bizonyítékot elfogadjunk, mint azt, hogy megbukott a doppingvizsgálaton. Leszámítva persze, ha például nem jelenik meg a doppingvizsgálaton, vagy elmulaszt három versenyen kívüli ellenőrzést, de ennek kifinomult szabályrendszere van, tehát hagyjuk is. Ha valakire úgy mondjuk rá, hogy doppingolt, hogy nem tudjuk bizonyítani, az pontosan olyan, mintha azt mondanánk rá, hogy lopott vagy sikkasztott. Semmivel sem különb.

*

Tyson Gay és Asafa Powell lebukása után sokan gondolták úgy, hogy a tény, miszerint a világ 10 valaha volt leggyorsabb sprinteréből – velük együtt – már hét lebukott, nos, az valamiféle bizonyíték Usain doppingolására. Hiszen hát az mégis hogyan lehet, hogyha a másodiktól mondjuk a hetedikig mindenki doppingolt, az első meg nem. Hát, körülbelül úgy, hogy ez egy tökéletes logikai bukfenc. Mert ilyen alapon az, ha az örök világranglista 100 és 120 helyezettje között mindenki lebukott volna valamikor (ami éppen simán lehetséges), azt jelentené, hogy az első száz is biztosan doppingolt.
Két dolgot kéne, úgy hiszem, elfogadni. Az első az, hogyha én valamit nem tudok, más meg igen, az nem azt jelenti, hogy a másik feltétlen csalt/doppingolt. Illetve azt, hogy Usain Bolt tényleg két tizeddel jobb mindenkinél, aki eddig száz méter lefutásával próbálkozott ezen a földön. Meg kell nézni, hogy milyen magas, s mekkora a lépésfrekvenciája.

A többi már csak matek.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.