Várhegyi Éva

Ekotrip

A kis gömböc

Egotrip

Engedjék meg, hogy bemutassam „Az év kis gömböce” díj nyertesét, a Matolcsy György vezette MNB-t. Mások is esélyesek voltak az elismerésre, ám végül kihullottak a rostán, miután a jegybank egy nagy, bár sajnos nem utolsó lélegzetével a Bálnát is bekapta. Ezt már csak a Parlament monumentális épületének felfalásával lehetett volna überelni, ám arra (egyelőre) senki sem kapott zöld jelzést.

A zsűri értékelte, hogy a harmadik éve tartó ámokfutás ellenére sem csillapodik az MNB étvágya – márpedig éppen ez a „kis gömböc” legfőbb ismérve. Első lendületével a pénzügyi szervezetek felügyeletére ugrott rá, és emésztetlenül (értsd: megfelelő szakmai előkészületek és alkalmas vezetők kinevezése nélkül) zabálta fel a jókora intézményt. Meg is lett az ára: az időközben kibukott kisbanki és brókercsődök felelőssége így az MNB vezetőire hárul, hiába is mutogatnak vissza az elődökre.

A díjnyertes gömböc az állami átvételre kiszemelt kereskedelmi bankoknak is lankadatlan étvággyal esett neki. Bár valójában sem a bajor anyabankkal megáldott MKB, sem a jövedelmező Budapest Bank nem szorult a magyar állam gyámságára, a kormány, illetve az állami tulajdonos szerepét egy zártkörű castingon tőle elhappoló MNB velük kívánta demonstrálni, hogy még a befolyásos pénzügyi szektorban is képes túlsúlyba juttatni a nemzeti tulajdont. Még nem tudhatjuk, hogy mely hazai tőkéseket gyarapítják az időlegesen államosított bankok, de a korábbi pályáztatások ismeretében nem kétséges, hogy miféle (zárt) körből kerül ki a nyertes. Az viszont már most látható, hogy a Budapesti Értéktőzsde nemrég bekebelezett minősített többségi részvény­pakettje megfekszi az MNB gyomrát, hisz az, hogy a főtulajdonos egyúttal az értékpapírpiacot szabályozó és ellenőrző hatóság szerepét is betölti, nyilván súlyos érdekkonfliktussal jár.

A legnagyobb rombolást előidéző rohamát az időközben létesített alapítványai trójai falovába bújva indította meg az MNB-gömböc. A „mára meghaladott neoliberális iskola ta­nait, tévedéseit” felülíró közgazdászképzés beindítása a jegybankelnök személyes ambíciója, amihez a korszellemnek megfelelő találékonysággal rendeltek százmilliárdokat. Egyszerűen kisajátították a jegybank monetáris tevékenységéből, illetve az ország devizatartalékának eladásából származó, normális országokban a központi költségvetést megillető nyereséget, amelyet a magyar bíróság is közpénznek minősített. Ebből sok mindenre futotta: meglévő egyetemi tanszékek és doktori iskolák gáláns támogatására, új felsőoktatási intézmények és kutatóműhelyek létesítésére, számukra ingatlanok megvásárlására és felújítására, oktatóik és diákjaik bőkezű honorálására.

A megvett ingatlanok között magas költséggel üzemeltethető műemlék épületeket (mint a várbeli régi budai városháza és Lónyay-palota, vagy a Luxus Áruházról ismert Vörösmarty téri Kasselik-ház), az Akadémia által levetett, korszerűtlenné vált kutatóintézetet (a rózsadombi kémiai kutató), nehezen megközelíthető zöldövezeti villát (Mátyás király útja) és kastélyt (Tiszaroff) is találunk. A felfalásra kijelölt épületek kiválasztásának szempontrendszere máig rejtély; a műemlékmentések és az Akadémia megsegítése nemzetvédő altruista indítékot sejtet ugyan, de akkor mire véljük az offshore tulajdonban épült Eiffel Palota megvásárlását a kiírtnál magasabb áron? Nem oszlatja el a homályt a főváros által építtetett, ám rentábilis hasznosításra alkalmatlannak bizonyult, évi 400 milliós költséggel üzemeltethető Bálna megvásárlása sem. A drága, hivalkodó, oktatási-kutatási célokra nehezen átalakítható ingatlanok megvásárlását és az új beruházásokat (például kecskeméti campus) az állami felsőoktatásban kirívó mértékű hallgatói és doktori ösztöndíjakkal tetézik, amelyek odaítéléséről a jegybankelnök által – nem éppen a tudományos vagy oktatói kvalitások alapján – összeállított kuratóriumok döntenek. Mindez egyértelművé teszi a korábban már megfogalmazott, de az alapítványok dokumentumaiban szemérmesen elhallgatott célt: minél több és jobb elmébe beültetni a jegybankelnök agyában elburjánzó tanokat.

Mert bármennyire irritáló is egy alulfinanszírozott felsőoktatási rendszert működtető országban az a fajta úrhatnámság, ami a közpénzből fundált MNB-alapítványok költekezését jellemzi, engem mégsem a túlméretezett ingatlanvásárlások ténye háborít fel a legjobban, hanem az a szellemi fertőzés, amire ezeket az épületeket szánják. Matolcsy György maga fejtette ki másfél éve a vs.hu-nak, hogy azért van szükség „új intézményekre, új szellemű oktatókra és új tananyagra”, mert a 2010-től folytatott, sikeres gazdaságpolitika a neoliberális tanoktól eltérő „új közgazdasági gondolkodáson alapult”. Még ha igaza lenne is (szerintem nincs), akkor is botrányos volna, hogy a közgazdaság-tudomány terén inkompetens jegybankelnök nézeteire alapozott agymosást közpénzből finanszírozzák.

Az MNB-alapítványokon keresztül magáncélra felhasznált közpénz mértéke leginkább azért aggasztó, mert lehetővé teszi, hogy a támogatott intézmények működtetéséhez megvásárolják az egyetemi-akadémiai világ amúgy autonóm szereplőit. Az alapítványok a „pénz beszél, kutya ugat” örökzöld elv alapján kiemelt ösztöndíjakkal és támogatásokkal tették be lábukat jó nevű egyetemek tanszékeire, doktori iskoláiba. A Budapesti Corvinus Egyetemen saját tanszéket is alapítottak, a Pécsi Tudományegyetemen pedig 62 PhD-hallgatónak indítottak geopolitikai doktori programot, „potom” 300 ezer forintos havi ösztöndíjjal. Hasonló profillal önálló doktori iskolát terveznek létrehozni, amelynek akkreditálása könnyen megoldható lesz, hiszen „van az a pénz”, amennyiből az előírt tudományos fokozattal rendelkező oktatókat prezentálni tudják.

Amúgy, a monetáris politika eredményeit elnézve, az MNB ambiciózus vezetőjének minden oka megvan rá, hogy a jegybanki alapfeladatokhoz nehezen köthető aktivitással írja be nevét a magyar gazdaságtörténetbe. A háromszázalékos inflációs cél ilyen mértékű „alul­lövése” ugyanis éppúgy kudarc, mint elődeinél a cél „túllövése” volt. Az „unortodox” módon jegybanki céllá előléptetett nyereségtermeléssel a sikertelen monetáris politika is elfedhető – s mint az MNB-gömböc szép gyarapodása mutatja, kiterjedt gazdasági, politikai és kulturális hatalmat biztosító birodalom építhető fel vele.

Az eszement ámokfutást egyelőre senki és semmi nem fékezi; és minél hatalmasabbra növeszti magát, annál kevésbé is fogja. Így nem tudni, mikor, de reményeim szerint még az én életemben eljön a pillanat, amikor a szépen megírt fordulattal zárhatom a sztorit: „Ha a kis gömböc ki nem repedt volna, az én mesém is tovább tartott volna.”

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.