Para

Kovács Imre: Én

  • 1999. március 25.

Egotrip

Amikor felébredek reggel, még nem bújik el az énféreg, félálomban látom, ahogy menekül a köldökömbõl a lágyékom felé, szájában tartva a kitépett húst vagy mit, amit ilyenkor rabolni szokott. Az álmokkal egyébként is bajok vannak, legutóbb az jött a bárányok helyett, hogy állok egy járdaszigeten, és három rettenetesen kigyúrt tapló próbál nekem tüzet adni, mire én végiggondolom az életem, aztán reflexbõl megölöm õket, és jelentem: ölni álmomban jó volt.

Para-Kovács Imre

Én-teriõr

Ölni egyébként is jó lehet, csak gyáva vagyok meg ilyen tesze-tosza, más mámorában kivérzõ vesztes figura, anyósom macskáit sem tudtam lapáttal agyonverni, pedig születtek sorban, és õ biztatott.

Álmomban úgy vertem agyon a kopaszokat, hogy meg sem tudtak mozdulni, csak néztek, amíg én egyrõl a kettõre jutottam, nagy és határozott csapásokkal, meg voltak ilyen dolgok is a kezemben, amik sebeket okoztak, ilyen fémtárgyak nagy élekkel, amik vágtak meg hasítottak, istenem, ahogy fütyült a szél, dallamát érzi a sportruhás tahó, rímjeit írja a tavaszi fáradtság, a modulálatlan melasz.

Aztán felébresztett a szemközt lakó rabló, mert megint ököllel törte fel a Daciát, mire a riasztó megszólalt, úgyhogy én felriadtam, majd visszaalva egy új képlet jött, tudtam, ez a világ képlete, de aztán ráaludtam jól, senki, ha nem én, gondoltam, és egy kórházban voltam, ahová feleségem protezsált be, és Ross doktor állt az ágyam fölött, kicsit indignálódva, de nettül, osztán azt mondta, hogy ha ugrálok, akkor nem lehet segíteni a heresérvemen, de most van egy ilyen új módszer, amihez nem kell altatni, de én mondtam, hogy altasson csak nyugodtan, aztán odajött egy szikével, közel a herémhez, és akkor tudtam, hogy a feleségem bízta meg azzal, hogy kiheréljen, aztán akkor szerencsére megint észrevettek a Nádasi fivérek egy õrizetlen abrakos tarisznyát valami Trabantban, tehát betörték az ablakát, úgyhogy felüvöltött a riasztó, és az én herém megmaradt.

A reggel úgy jött, mint szívószál a belvizes parasztnak, nem segített, de megmutatta a kiutat, helyettes álmodó leszek, lassú, de kimért léptekkel haladok az ösvényeken, és hiába ér csüdig a víz, azóta ébren vagyok.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.