Várhegyi Éva: Ekotrip

  • 2003. március 20.

Egotrip

A "polgári" ízlésficam emlékművei (Nemzeti Színház, Terror Háza) mellett néhány súlyosabb gazdasági hatású emléket is hagyott maga után az előző kormány. A szétzilált agrárium mellett már ma érezhető az épp egy éve kiteljesített polgári lakástámogatási rendszer örökségének egyre nyomasztóbb terhe, amelytől (láthatóan) az új kormány sem képes szabadulni. Ahányszor csak lábra kapnak a híresztelések arról, hogy változtatna valamit a támogatások irracionális rendjén, azon nyomban megjelennek a cáfolatok: dehogyis nyúlunk mi egy ilyen príma, társadalmilag igazságos, gazdaságilag ésszerű rendszerhez, hisz ez éppúgy illeszkedik a nemzeti közép kormányának ideájába, mint a polgári kormányéba. Nem, nem, soha!

Pénznyelő

A "polgári" ízlésficam emlékművei (Nemzeti Színház, Terror Háza) mellett néhány súlyosabb gazdasági hatású emléket is hagyott maga után az előző kormány. A szétzilált agrárium mellett már ma érezhető az épp egy éve kiteljesített polgári lakástámogatási rendszer örökségének egyre nyomasztóbb terhe, amelytől (láthatóan) az új kormány sem képes szabadulni. Ahányszor csak lábra kapnak a híresztelések arról, hogy változtatna valamit a támogatások irracionális rendjén, azon nyomban megjelennek a cáfolatok: dehogyis nyúlunk mi egy ilyen príma, társadalmilag igazságos, gazdaságilag ésszerű rendszerhez, hisz ez éppúgy illeszkedik a nemzeti közép kormányának ideájába, mint a polgári kormányéba. Nem, nem, soha!

A minisztériumi berkekből időnként (legutóbb két hete) kiszivárgó információk halk visszhangja is úgy megijeszti a kormányt, mintha máris milliók dübörögnének a kormányzati negyedben. Pedig csak a lakás- és hitelbizniszben érdekelt gazdasági lobbik zümmögnek, abszolút objektív, csakis a társadalom felemelkedését szolgáló érveikkel. És néhány, e pénzes lobbiktól tisztes távolban lévő kutató, akik halk szavú ellenérvük mellé csak néhány sokkoló számsort tudnak felmutatni. Mint legutóbb a Városkutatás Kft., amelynek - a fontosabb napilapokat is szépen feldíszítő - grafikonja a lakáshitelek állományának meredek felívelését prognosztizálta, kommentárja pedig nemcsak a hitelekhez kapcsolódó állami támogatások meglódulásának költségvetési terheire figyelmeztetett, hanem arra is, hogy "a lakásvásárlás erőltetett támogatása halálra ítéli a kormány még útjára sem indított bérlakásprogramját".

És arról még nem is ejtett szót a jeles városkutató, hogy mi lesz a következménye annak, ha állandósul a tavaly eltorzult megtakarítási helyzet. Amikor nemcsak az volt gond, hogy egy árva forinttal sem nőtt a lakosság pénzügyi megtakarítása, holott (végre) szépen gyarapodott a jövedelme, hanem az is, hogy a megtakarított összeg kétharmadát hitelként rögvest fel is vette, s csak egyharmad részt hagyott belőle a vállalatoknak, holott normális országokban ezeket a háztartások megtakarításából finanszírozzák a bankok. A lakáshitelezés meglódulása kétszeresen is apasztotta a lakosság megtakarítását: a hitelhez megkövetelt saját erő leperkálása miatt a szokásosnál kevesebb pénzt vitt a bankba, a hitel felvételével pedig azt a keveset is visszavette, amit egyáltalán betett.

Persze ez csak az összesített adatok szintjén áll így, egyénenként más és más a helyzet. A lakosság egyik fele egyáltalán nem takarít meg, örül, ha a hó végéig futja. A szerencsésebb másik fele félretesz nagyobb vásárlásokra, nyaralásra, autóra, s e kör legszerencsésebb csoportja gyerekeire meg öreg korára is gondolhat. ´, a legszerencsésebb csoport tagja jut hozzá a legtöbb hitelhez, ő a bankok kedvence. Egy éve már ő a kormány(ok) kedvence is: ő kapja a közösből a legtöbb támogatást. Akárhányadik lakása megvásárlásához 30 milliónyi hitelt 4,25 százalékos kamatra, na jó, plusz 1,5 százalék kezelési költség, de mínusz évi 240 ezer adókedvezmény.

A (mindenkori?) kormány kedvencének juttatott gáláns kamattámogatás és adókedvezmény mindannyiunk pénzét, az államkasszát apasztja. És erre nem érv, amit a polgári kormány hangoztatott, hogy hiszen miért ne azt támogassuk a legjobban, aki adójával úgyis a legtöbbet fizeti be a közösbe. Mert erre a valóban polgári ellenérv az, hogy akkor inkább ne adóztassunk ilyen mohón, csak annyit vegyünk el, amennyit nagyon muszáj. A valóban szocialista ellenérv se lehet(ne) nagyon más: jó, vegyünk el egy kicsit többet, de abból a tényleg rászorulókat segítsük. Például megfizethető (vagyis támogatott) bérlakásokkal.

Azon nem kell csodálkozni, hogy a lakáslobbi szereplői tucatnyi jól hangzó érvet tudnak felhozni a nagyvonalú állami támogatások fenntartása mellett. Minden érdek mellé található jó érv, minél pénzesebb az érdek, annál ércesebb az érv (ezt a jó ízlésű szerkesztő nyugodtan kihúzhatja). Még talán az se véletlen, hogy a támogatási konstrukció egykori kormányzati kimunkálója ma éppen a legnagyobb lakáshitelező bank vezető beosztású alkalmazottja, bár ebben az országban az ilyesmi már fel sem tűnik (ezt csak akkor kell kihúzni, ha félünk egy sajtópertől) (de akkor a legjobb az egész cikket elhagyni).

A használt lakásra fölvehető harmincmilliós hitelplafon leszállítását szorgalmazókkal szemben azzal érvelnek a bankok, hogy hiszen ekkora hitelt alig néhány százaléknyi ügyfél vesz fel. Na ja, nekik annál jobb, minél nagyobb összegű hitelt nyújthatnak, nem kell sokat veszkődni a kis tételekkel. A maximum tíz- (jelenleg már "csak" 8-9) százalékos kamat-támogatást sokallók elleni érv pedig az, hogy ha majd lemennek a kötvénykamatok, akkor úgyis csökken a támogatás. De hogy mennének le akkor, ha nem lesz megtakarító? Ha meg lesz, de külföldi (mint ma), akkor meg az árfolyammal, az inflációval és a fizetési mérleggel lesz baj. A banklobbi nemcsak ezt ellenzi, hanem a saját erő megfizetésétől megkímélt köztisztviselők tetszőleges számú lakáshoz felvehető támogatott hiteléért is aggódik. Hát persze: ki más lenne a legjobb kezes, mint az állam?

És különben is, mi itt a gond? Jól jár a kuncsaft, prosperál a bankszektor. Az ország is épül-szépül, hiszen két használt lakás adásvétele egy új építését hozza magával - mondják ők. Vagy nem - mondom én, hiszen ilyen agyament konstrukció sehol a világon nem működött még. Nekünk is jobb lenne, ha nem kísérleteznénk vele tovább. Van épp elég pénznyelőnk.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.