étel, hordó

Hotel Budapest

  • ételhordó
  • 2013. március 8.

Ételhordó

Préselt libamájtól a forró csokoládészufléig: egyenes út a körszállóban. Budapest hajdani szimbólumának konyháját teszteltük.

A gulyáskommunizmus kialakulásának fontos kelléke volt a vendégcsalogató gulyás is, mivel idegenforgalomról egy évtizeddel korábban - az ötvenes években - szó sem lehetett. De a Hotel Budapest a Szilágyi Erzsébet fasorban nemcsak ennek a törekvésnek vált emblematikus épületévé. A Szrogh György (KÖZTI - Középület Tervező Iroda) tervezte szálló reprezentatív, ám kifejezetten formabontó megjelenésével 1967-es megnyitása idején alighanem a főváros legkülönlegesebb építményének számított, egyúttal - a három évvel korábban átadott Erzsébet híddal egyetemben - a modern Budapest szimbólumának: a trafikárut gyártó állami vállalatok ráálltak, hogy a kulcstartótól a hamutálon át a hőmérőig szuvenírként is megörökítsék, bár ábrázolásának csimborasszója minden bizonnyal az volt, amikor egyforintos (ennyibe került akkoriban egy levél feladása) közforgalmi bélyegként is megjelent: a borzasztó barna háttér előtt leginkább egy hatalmas teleobjektívre emlékeztet.


Nem tudni, hogy az egyébként mindenki által csak körszállónak nevezett hotel mikor ment ki a divatból, de az biztos, hogy nem tegnap óta éreznek nosztalgikus rácsodálkozást azok, akik csak ritkán járnak a Városmajorban: "Jé, ez még létezik?"

Úgy tűnik, igen. Négy csillaga van, 280 szobája, 9 lakosztálya. "Élvezze a szálloda szobáiból a lélegzetelállító körpanorámát, melyet az épület egyedülálló szerkezete nyújt" - olvassuk a beharangozójában. De az étterem mintha függetlenítette volna magát. Háromfogásos napi menüt kínál 1500 forintért, vasárnap pedig 50 százalékos kedvezményt a la carte. Alig van szabad asztal, túlnyomórészt a senior korosztály képviselteti magát az első emeleti, nyáron hatalmas terasszal is kecsegtető helyiségben, amely pontosan a hazai négycsillagos szálló "pártsemleges" éttermének prototípusa. Diszkrét faburkolat, diszkrét felszolgálás, fehér damasztabrosz és -szalvéta, az átlagnál súlyosabb evőeszközök.

A választék azért merészebb; az előételnek rendelt préselt libamáj csipkebogyólekvárral (2900 Ft - minden esetben a kedvezmény nélküli árat jelezzük!) igazán kellemes kezdés, s a tálalás is hibátlan. A napi ajánlatként kínált nyírségi gombócleves (950 Ft) ennyire már nem dobogtatja meg a szívünket, bár biztos vannak, akik élveznék, hogy húsból sokkal több került bele, mint gombócból, de mi sajnáljuk, mert az utóbbi jóval finomabb. Viszont a sertésbordák fűszerkéregben, roppanós zöldségtekerccsel, brokkolis burgonyatortával (3500 Ft) arról győznek meg, hogy az efféle egyszerű húsétel is lehet kifejezetten elegáns. A tepsiben sült lepényhaltekercs pedig, vadrizságyon pesztószósszal (2600 Ft), a könnyedségével okoz kellemes perceket, igaz, a hal súlyához képest kissé túlzás a répás-zöldséges töltelék, a pesztó meg inkább spenótra hasonlít. A forró csokoládészuflé gránátalmapürével (900 Ft) méltó befejezése váratlan lakománknak, amely egyébként kedvezmény nélkül is versenyben lehetne, ha nem egy elfelejtett szállodában szolgálnák fel.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.