étel, hordó

Imázs

  • ételhordó
  • 2013. március 22.

Ételhordó

A Thai Tom Kha Chicken leves lényege a kókusztej és a különleges, diszkréten csípős fűszerek találkozása - ez rendben is van, de vajon ehető-e az Ó utcában feltálalt thai leves? És a rizstészta garnélával? Az Ételhordó kiküldött munkatársa az Imázsból jelenti.

Egyre nehezebb kiigazodni a Hajós utcán, szinte csak az operaház művészbejárója biztos pont, kiindulásnak mégsem mondhatnánk. Pár évvel ezelőtt egyértelműnek látszott, hogy a pesti divatvilág (a híresztelések ellenére van ilyen!) központjává válik, ez lesz az igazi Fashion Street, egyre több hazai tervező itt nyitotta meg a boltját. Csakhogy nem bírta ki mindegyik talpon, így maradt a vendéglátóipar, kormánynegyednek túl bohém ez a vidék - a Balettcipő vagy negyven éve tartja magát. De az Imázs az Ó utca sarkán, pont a Balettcipővel szemben vajon meddig?


 

Az egyszerű, de mégis erőltetett elnevezés nem újabb bohémtanyát jelöl, hanem távol-keleti inváziót, ráadásul mottójuk a tudatosság és az egészség. "Célunk, hogy az egészséges és tudatos táplálkozás elérhető legyen mindenki számára, azoknak is, akik még nem mélyedtek el ennek rejtelmeiben. Különösen odafigyelünk az ételek egészséges elkészítésére. Az Imázs hitvallása Európában jelenleg egyedülálló módon a legkifinomultabb technológiára hangszerelve ötvözi a tradicionális japán és a fuzionális thai konyha különlegességeit." Amikor ezt olvassuk a néhány hónapja megnyílt egység honlapján, már sejtjük, hogy innen távozva nem azt dúdolgatjuk majd, hogy "rendes ember én már nem leszek, minden éjjel zülleni megyek...".

Nem tudni, hogy mennyire egyedülálló az Imázs kezdeményezése Európában, ám a fotókban gazdag étlap tanulmányozása során erős - cseppet sem kellemetlen - fizikai tüneteket tapasztalunk. Ennél már csak az jobb, amikor a nekünk semmitmondó nevek - készséges kiszolgálás után - a valóságban is megjelennek. A Thai Tom Kha Chicken leves (950 Ft) lényege a kókusztej és a különleges, diszkréten csípős fűszerek találkozása, nem túlzás, hogy e nász a gyönyörök kertjébe repít - tulajdonképpen kár a csirkéért.

A Pad Thai Seafood - Rizstészta garnélával és tintahallal, tojással, sárgarépával, káposztával, zöldhagymával, földimogyoróval (3100 Ft) is kiváló, annak ellenére, hogy a garnéla, a szépia és az egyéb azonosíthatatlan falatkák bizonyosan nem a Távol-Keletről úsztak ide. A Chicken teriyakiról - Csirkemell paradicsommal, korianderrel, zöldhagymával, rizságyra tálalva (1950 Ft) - ismét csak a legjobb hülyeségeket mondhatjuk: ízek harmóniája, tökéletes hőfok, kiváló arányok és így tovább.

Mindent összeadva, az Imázs az átlagnál erősebb élményanyag, a pesti kínálatban mindenképp párját ritkító. Legközelebb a hatalmas szusiválasztékából szemezgetünk.

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.