A Trump-kormány felszólította az európai cégeket, tiltsák be a sokszínűséget és esélyegyenlőséget támogató programjaikat

  • narancs.hu
  • 2025. március 29.

Fekete Lyuk

Kontinenseken átívelő pofátlanság.

A Trump-kormány európai nagykövetségeken keresztül kiküldött hivatalos levélben szólított fel az európai cégeket, hogy tiltsák be a DEI (diversity, equity, inclusion) programjaikat, vagyis a sokszínűséget, esélyegyenlőséget és befogadást támogató kezdeményezéseket.

Amerikában az állami szervezeteknél ez már megtörtént, és a kormányzat nyomására sok magáncégnél is. Az ilyen programok a különféle kisebbségekhez tartozó emberek alkalmazását szorgalmazzák, azon az elven, hogy hosszú távon a sokszínűség jót tesz minden szervezet hatékonyságának.  Trump ideológiai háborújában azonban ez diszkrimináció, woke-ság és férfi-, illetve fehérellenes rasszizmus – írja a Telex .

A követségi levelet olyan cégek kapták meg, amelyeknek van szerződésük amerikai állami szervekkel, és erre hivatkozva kérik tőlük azt, hogy ne tartsanak fenn olyan programokat, amelyek az amerikai diszkriminációellenes törvényekbe ütköznek.

A Financial Times azt írja , hogy a francia pénzügyminisztérium tiltakozott az amerikai lépés ellen .

A Trump-kormánynak természetesen semmilyen jogi alapja nincs az európai cégek működésébe beleszólni, de mivel ezeknek a vállalatoknak nagy megrendelőjük az amerikai kormány, az elég erős alkupozícióból tud „kérni” dolgokat.

Ez a lépés tovább fokozza az Egyesült Államok és az EU közti feszültséget , ami mostanában egy elég kaotikus vámháborúban mutatkozik meg leginkább.

Ironikus, hogy a Trump-kormány éppen Franciaországgal kezdte el az izmozást az DEI-ellenes keresztes hadjáratának exportjában, ugyanis Franciaországban nem igazán erősek az ilyen kezdeményezések. Az országban erősen korlátozzák az etnikai adatok gyűjtését, és a munkáltatókat törvény tiltja el attól, hogy az emberek származását figyelembe vegyék a felvételi vagy előléptetési döntéseknél.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.