Megvan, honnan vette Orbán a liberálisokat "leleplező" gondolatát

  • narancs.hu
  • 2020. február 17.

Fekete Lyuk

Egy idézet volt, de a vége lemaradt.

"A liberális ember nem más, mint az a kommunista, akinek diplomája van" - mondta Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap délutáni évértékelő előadásában, a gondolat azonban nem a sajátja.

Balogh Gábor jobboldali újságíró szúrta ki, hogy a mondat valójában a Rumnapló című 2011-es filmből való, amely Hunter S. Thompson azonos című regényéből készült. Ebben mondja azt az ingatlanmutyiban utazó bűnöző karakter, Art Zimburger, hogy "nincs olyan, hogy liberális. A liberális egy diplomás komcsi nigger gondolatokkal".

A szövegrész nem először bukkan fel: két éve Orbán volt szövegírója, a Corvinus rektora, Lánczi András a Mandineren a blogbejegyzésében is idézte a filmet, és bár ő akkor még hivatkozott rá rendesen, az utolsó, rasszista megjegyzést már akkor is elegánsan lehagyta róla.

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.