Orbán elmondta, kik a liberálisok: azok a kommunisták, akik...

  • narancs.hu
  • 2020. február 16.

Fekete Lyuk

Nem találná ki, hogy mi különbözteti meg a kommunistát a liberálistól. Orbán végre felnyitotta a szemünket. Igaz, évekkel korábban már megtette előtte Csurka István is.

A liberális ember nem más, mint az a kommunista, akinek diplomája van. Bár nehéz értelmezni Orbán Viktor definícióját, de így írta le a liberális értelmiséget az illiberalizmus professzora. Azaz mindenki, aki liberális alapon bírálni meri őt, az kommunista. Na meg sorosista.

De mi van azokkal az értelmiségiekkel, akik az utóbbi pár évben leváltak a Fideszről, a NER-ről, s keményen kritizálják Orbán Viktor politikáját? Ők rendszerint nemzeti liberálisként, vagy konzervatív liberálisként tekintenek magukra. Sokan tartoznak ide Jeszenszky Gézától Csaba Lászlón keresztül Tölgyessy Péterig. Bár előszeretettel különböztetik meg magukat a baloldali és liberális köröktől, Orbán új definíciójának köszönhetően mostantól ők is kommunisták. Hiszen liberálisok, szabadelvűek és van diplomájuk.

De lehetett volna lényegre törőbben is fogalmazni: mindenki kommunista és/vagy liberális, aki nem ért egyet Orbánnal.

Orbán trianonozva vágott bele az évértékelőjébe

A Fidesz elnöke 22-dik alkalommal értékelte az évet. A Várkert Bazárban tartotta előadását népes közönség előtt. Ám nem sok újat mondott, persze a sorosozás most sem maradhatott el. "Kész szerencse, hogy nem száz évvel ezelőtt kellett évértékelőt tartanom, azért mondom, mert idén lesz 100 éves a trianoni békediktátum" - kezdte évértékelő beszédét Orbán Viktor vasárnap délután arra utalva, hogy 100 évvel ezelőtt nem sok jót mondhatott volna a közönségének.

Egyébként a miniszterelnök útmutatása sokban emlékeztet a szélsőjobboldali politikus, a pár éve elhunyt Csurka István egyik meghatározására. Ő mindig attól óvta híveit, ne hallgassanak az értelmiség, szakértők által - főleg anno, az Antall-kormánnyal kapcsolatban - megfogalmazott kritikákra. Mert hiába hivatkoztak kutatásokra, számokra, soroltak tényeket, "a szakértelem csak bolsevista trükk".

A kormánypárti médiában - sőt, párszor már Orbán is hivatkozott rá - az utóbbi időben sikk lett Csurkát idézni.

Egyébiránt helyesen - a formállogika szabályai szerint - valahogy így lehetne értelmezni Orbán új ökölszabályát: mindenki, aki diplomát szerzett és kommunista nézetek vall, az liberális. Ám igen kevesen vannak a diplomások között, akik szerint fel kell számolni a magántulajdont, esetleg bolsevik diktatúrát kell bevezetni. Azaz nagyon kevés ún. "liberális" van ma Magyarországon.

Tehát Orbán vagy egy törpe kisebbség ellen harcol, vagy fantomokkal küzd.

(Nyitókép: Csurka István dedikál a 2011-es könyvhéten.)

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.