Film

Ez a ház is ledőlhet

Brad Peyton: Törésvonal 3D

  • - barotányi -
  • 2015. július 25.

Film

Egy igazi katasztrófafilm soha nem foglalkozik túl sokat a lélek finom rezdüléseivel: a Törésvonalban is egészen más rezdül meg, de az jó alaposan.

Filmünk főszereplői egy légi mentő (Dwayne Johnson, aki már nem is Rock), egy szeizmológus (Paul Giamatti, aki két órán át elhűlten forgatja gülü szemeit), néhány naiva meg sok nebuló, akik majd sorra megbuknak az élet vizsgáján. Brad Peyton (korábban a Kutyák és macskák: a rusnya macska bosszúja szép reményű rendezője) remek kompozíciós érzékkel halmozza egymásra a katasztrófákat: makettromboló dühének áldozatul esik a Hoover-gát, majd Kalifornia urbanizáltabb részei, végül a popcornját romok között majszolgató filmnéző már attól retteg, mikor omlik a fejére az álmennyezet. Jó emmerichista hagyomány szerint ráadásul a bajok csőstül jönnek, elvégre megacunami nélkül a gigarengés csak félkarú óriás. Azt kell mondanunk, filmünk a merő vizualitás szintjén legalábbis csillagos négyest érdemelne – igazán nem az alkotók tehetnek a 3D-s filmek gyermekbetegségéről: egy bizonyos távolságból csak matchboxokat és távirányítható játék helikoptereket látunk. A földrengések ezzel szemben minden igényt kielégítenek, az összeomló épületek kellő mennyiségű törmelék kíséretében szakadnak darabokra (az alkotók némely népszerűbb toronyházakat többször is összerogyasztanak), a szeizmikus szökőár jól megformált, karakteres, szinte lejön a tolóerő a vászonról. Legfeljebb megint a szeizmológusok fognak piszkoskodni, hogy a Szent Andráson soha nem lesz 8,3-nál nagyobb rengés, meg hogy a cunami nem is abban a szögben érné el a San Franciscó-i kikötőt – miközben mindenki jól tudja, hogy az a megfelelő szög, ahonnan jól látni a légi mentő belevaló lányának a dekoltázsát. Filmünk amúgy, zsánerének megfelelően, igazságos: itt a sors mindenkinek érdeme szerint osztja a végzetét, s valószínűleg mind egyetérthetünk abban, hogy a gyávaságért méltó és arányos büntetés, ha a bűnös fejére ejtenek egy teherhajót.

Forgalmazza az InterCom

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.