Mészáros Márta: A fekete ruhás nővér Lengyelországban már rég szent lenne

Film

Fordulatokban gazdag, két idősíkon futó családtörténet a rendező tabukat feszegető lírai filmje, az Aurora Borealis – Északi fény. Háborús gyerekekről, a nők helyzetéről, szexről és szerelemről, meg a filmkészítés lehetőségeiről beszélgettünk a magyar filmművészet kétségtelen nagyasszonyával, s mi tagadás, mondott érdekes dolgokat.

magyarnarancs.hu: Az Aurora Borealis – Északi fény határozottan elüt az egész életműtől. Miért? Miért most?

Mészáros Márta: Az a titka, hogy picit érzelmesebb, mint amit eddig megszoktak tőlem. A filmjeim ugyan – ha egyszerűen akarom megfogalmazni – családokról, gyerekekről és nőkről szólnak, de hidegek, durvák, olyanok, mint az élet. Keményebbek, mint az Aurora Borealis, keményebbre is akartam őket megcsinálni. És igazam volt, mert így jó filmek lettek, és bejárták a világot. Az Aurora pozitívabb film. Bár Törőcsik Mari elmegy, nem viszi el magával a titkot, hanem elmondja a lányának, hogy kicsoda, micsoda, és elmondja, hogy szereti. Utána van egy snitt, sokáig haboztam, hogy berakjam-e vagy sem, de végül, úgy látszik, hogy az öregség engem is elért, megadtam magam. Törőcsik lenyűgöző alakítása, azt gondoltam, megérdemli, hogy ezt a snittet megcsináljuk. Imádtam, ahogy játszik, zseniális ember, aki mindent tud a színészetről és a filmről.

false

 

Fotó: MTI

magyarnarancs.hu: Miért akart az úgynevezett háborús gyerekekről, erről a láthatatlan generációról forgatni?

MM: Már nagyon régen akartam. A háborút a Szovjetunióban töltöttem, közvetlenül utána, ’45-ben jöttem haza. Volt egy nagy élményem. Kisorosziban volt egy házunk Jancsóval, ott állomásoztak az oroszok, és valahogy megtudták, hogy tudok oroszul, és meghívtak bennünket vacsorára az egyik sátorba. Érdekes volt, nagyon fegyelmezettek voltak egy darabig, utána meg kurvára berúgtak, és kidőlt belőlük sok minden. Hajnalban katonai csónakon, amivel egyébként nem is közlekedhettek volna csak úgy, szirénázva hazahoztak minket a pesti Duna-partra. A főnök, az egyik magas rangú tiszt még a lakásunkra is feljött, nem tudtunk tőle szabadulni, még inni akart. Tőle hallottuk, hogy Kisorosziban történt valami csúnya dolog, egy katona megerőszakolt egy magyar lányt vagy kettőt. Minden titkos volt. A magyarok mindent eltakarítottak, lezárták az ügyet, de ez a pasi kétértelműen elmondta, hogy lehet, hogy ő volt, lehet, hogy más, de az biztos, hogy valakit kivégeztek emiatt. Akkor kezdtem el a témával foglalkozni, kiderült, hogy Magyarországon rengeteg ilyen erőszak volt, több ezer is akár, rengeteg ruszki gyerek – így hívták őket – született ily módon. Akartam egy dokumentumfilmet csinálni, de sem a Kádár-rendszerben, sem később nem engedték. Magyarországon ezzel a történettel, hogy mi történt pár ezer megerőszakolt ember életével és az így született gyerekekkel, szinte senki sem foglalkozott. Később megtudtam, hogy Lengyelországban és Ausztriában, Németországban is nagyon sok ilyen eset volt. Aztán olvastam Barbara Stelzl’ Marx osztrák szociológus cikkét, aki Ausztria részéről feldolgozta a történteket: megtanult oroszul, elment a Szovjetunióba, mindenféle kutatást végzett, írt egy jó vastag könyvet, és az állam létrehozott Grazban egy intézetet, ami csak ezzel az üggyel foglalkozik. Léptek előre, és elkezdték keresni az érintett gyerekeket, asszonyokat, mi meg csináltunk nekik egy dokumentumfilmet.

magyarnarancs.hu: Hogy lett a dokumentumfilmből játékfilm?

MM: A grazi munka után úgy nézett ki, hogy tudok filmet csinálni. De aztán három évig állt a magyar filmgyártás, nem volt lényegében magyar film. Mikor Vajnáék kezükbe vették az ügyet, amerikai típusú filmeket akartak itthon is csinálni, de Vajna pár áldozat után rájött, hogy ez nem megy, Magyarország nem Hollywood. Megírtuk Pataki Évával a forgatókönyvet, csatlakozott hozzánk Zoli fiam, beadtuk a Filmalaphoz, és nem fogadták el. Vicces volt, az elfogadóbizottság egyik tagja – nem mondom meg, melyik – azt mondta, hogy azért nem jó a forgatókönyv, mert Mészáros Márta nem ért a nőkhöz. Három, három és fél évig nem kaptunk pénzt, de dolgoztunk a könyvön, és mikor már elhatároztam, hogy akkor megcsinálom a lengyeleknél, akik hívtak, hogy szeretnék, ha csinálnék náluk filmet, Andy Vajna is megkeresett. Elhívott a japán éttermébe – azért mesélem el ezt a jelenetet, mert nagyon jellemző a magyar filmgyártásra –, bementünk a produceremmel, Vajna társasággal ült egy asztalnál, akik közül csak Rogánt ismertem meg, meg a szép kis feleségét, mikor meglátott minket, felállt, odajött hozzánk, és csak annyit kérdezett, hogy „Akarsz filmet csinálni?” Mondtam, hogy akarok, ő meg, hogy akkor csinálj. Megkérdezte a produceremet, mennyi a film költségvetése, megmondta, ő meg csak annyit tett hozzá, hogy rendben.

magyarnarancs.hu: Mint mindig, most is erős női egyéniségeket mutat be.

MM: Mindig érdekeltek az érdekes, tehetséges, erős nők. És mindig bajban voltam a magyar közélettel ilyen szempontból, mert Magyarországon kívül három országban éltem, az oroszoknál, a lengyeleknél és a franciáknál, és mindig azt tapasztaltam, hogy az erős nők ezeken a helyeken léteznek. Van súlyuk, és fontos a társadalomban betöltött szerepük. Magyarországon kevés az olyan nő, aki példa lehet. Ott van például a fekete ruhás nővér, aki kiállt, majd tök egyedül hagyta a magyar nép. Ilyen, mondjuk a lengyeleknél soha elő nem fordulna, már rég szent lenne. A magyaroknál nagyon nem szép a szerelem se. Én nem szeretem azt a szerelmi viszonyt, ami mézesmázos, mindenhol ölelkeznek, csókolóznak, másznak egymásra, közben annyi válás van meg magányos ember, hogy ez undorító. A másik, amit nem szeretek, hogy rosszul viszonyulnak a férfiak a nőkhöz. Magyarországon nincs szexuális kultúra. Azt hiszik, hogy a szerelem és a szex ugyanaz. Valami nagy baj van. Nagyon sok nő azért hagyja ott a férjét, mert nem illenek össze, a szex csak kötelező kör, bumm-bumm-bumm, és kész. Ez a kormány meg még jobban elmélyítette a problémát. A mai valóság, látom, nagyon furcsa. A viszony férfi és nő között Magyarországon nagyon nem jó. Azért lesz fontos ez a film, amiben Törőcsik elmondja a titkát, mert a titkokat nem mondják el egymásnak az emberek.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.