chili&vanília

A világ legfinomabb zserbója

Gasztro

Az eredeti receptet névadója, a svájci származású Gerbeaud Emil cukrász álmodta meg, aki – bejárva Angliát, Franciaországot, Németországot – Kugler Henrik hívására 1884-ben Budapesten telepedett le, hogy az előkelő belvárosi Gerbeaud cukrászda vezetését átvegye. Nyilván mindenkinek megvan az évek óta bevált, családi receptje, de bizton állítom: az alábbi arányokkal a világ legfinomabb zserbóját fogják sütni az ünnepekre! Rendkívül munkaigényes sütemény, viszont nagy mennyiség lesz belőle, és sokáig eláll, sőt minél többet pihen, annál finomabb és omlósabb lesz.

Kellemes ünnepeket, jó sütés-főzést, boldog új évet, jövőre ugyanitt találkozunk!

 

Klasszikus zserbószelet

Hozzávalók (1 nagy tepsihez vagy 60 szelethez)

 

Tészta:

2 dl tej

1 teáskanál cukor

2,5 dkg élesztő

70 dkg liszt

3 teáskanál só

10 dkg porcukor

40 dkg puha vaj

1 tojás

1 tojás a tetejére

 

Töltelék:

1,2 kg házi sárgabaracklekvár

60 dkg darált dió

30 dkg porcukor

1 citrom reszelt héja

 

Csokoládémáz:

25 dkg porcukor

5 dkg keserűkakaó-por

3 dl forró víz

20 dkg étcsokoládé

10 dkg vaj

 

A langyos tejhez adjuk a cukrot, elkeverjük, majd belemorzsoljuk a friss élesztőt, és felfuttatjuk. Közben egy keverőtálba tesszük a tészta többi hozzávalóját, hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt (a tejjel együtt), majd robotgép dagasztókarjával összekeverjük. Amikor nagyjából összeállt, kézzel folytatjuk, összegyúrjuk. Bucit formázunk belőle, fóliába csomagoljuk, és hűtőben egy órán át pihentetjük. Előkészítjük a tepsit – ebből a mennyiségből egy nagy, 46×38 cm-es tepsis adag lesz. A tésztát négy egyforma bucira vágjuk. Gyúródeszkán kiterítünk egy akkora sütőpapírt, amekkora a tepsi, ezen nyújtjuk ki az első tésztaalapot. Ezt sütőpapírostul áthelyezzük a tepsibe.

A tölteléket három részre osztjuk (a diót összekeverjük a porcukorral, a sóval és a reszelt citromhéjjal). Az első réteg tésztát megkenjük a sárgabaracklekvár egyharmadával, majd megszórjuk a cukros dió egyharmadával. Ezt követően megismételjük ugyanezt mindegyik réteggel. Összesen négy tésztarétegünk és három töltelékrétegünk lesz. Minden réteget megkenünk lekvárral és megszórunk dióval. Az utolsó rétegre nem kerül töltelék – erre majd a csokoládémáz jön. A tetejét megkenjük egy felvert tojással, és villával megszurkáljuk.

A sütőt előmelegítjük 180 fokra, és 70-75 percig sütjük a zserbót, amíg a teteje aranybarnára pirul. Hagyjuk teljesen lehűlni. A csokoládémázhoz egy kis lábasban összeforraljuk a cukrot, a vizet és a kakaóport. A csokoládét felaprítjuk, majd ráöntjük a forró, kakaós szirupot. Elkeverjük, hogy a csokoládé felolvadjon, majd hozzáadjuk a vajat is. A mázat kissé lehűtjük, hogy egy picit besűrűsödjön. Mielőtt rákenjük a mázat, a tetejét vékonyan (ecsettel) megkenjük egy-két evőkanál baracklekvárral, így jobban tapad hozzá. Ráöntjük a csokoládémázat, és el­egyengetjük. Teljesen lehűtjük, ezalatt a máz is megszilárdul.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?