Péklapát 9.

Beugrani egy kenyérért – Déryné pékség, Pékszaki

  • Tófalvy Tamás
  • 2013. december 30.

Gasztro

Ha éppen nem lehet vagy nem is akar beülni sehová, viszont otthon már szívesen eltöltene kettesben egy kis időt néhány pékáru társaságában, akkor a legjobb hazafelé pár perc alatt felkapni a szajrét. Minden bizonnyal megtaláltuk a helyet, ahol a leggyorsabban a legjobb kenyérhez tud hozzájutni Budapesten.

Déryné pékség

A Déryné előtt már viszonylag régóta ott álldogál a kis fabódé, amiben a hely saját pékségének termékeit lehet kapni, kenyerektől kezdve a mindenféle ropogós dolgokon keresztül egészen a pogácsákig. A kis házikónál vásárolva éppen a kellemes peremét lehet elkapni a Déryné rámenős aurájának, elkerülve a feszengős belső teret és a pincérek talán túlságosan is agilis asszisztenciáját. Nem beszélve az árakról: a pékségben ugyanis nyoma sincsen túlárazásnak.

false

 

Fotó: Facebook

A negyedkilós kenyerek 270 forintos ára egykilós darabbá felszorozva már soknak tűnne, de így, kisebb veknikre lebontva teljesen rendben van. Különösen, hogy például – túlzás nélkül – a város legjobb burgonyás kenyerét lehet megkapni ennyiért. Légiesen könnyed, édeskés krumpliillatú, nagyon kifinomult mestermunka, ami zárójelbe helyez minden tant és hitet, amit eddig a burgonyás kenyérről terjesztettek. Simán egy kis vajjal és sóval annyira jó, hogy tényleg semmi más nem kell a teljes élményhez. A burgonyás pogácsa (90 Ft) hasonlóan nagyszerű, az olívás ciabattának (270 Ft) nevezett darab pedig nem annyira ciabattajellegű ugyan (nem olyan erős a héja, és nem annyira levegős beül), inkább egyszerűen kenyérszerű, de az elméleti kategóriáktól függetlenül szemlélve is nagyon jó. Érdekes mód pont a vajas croissant (190 Ft) az, ami csak szimplán jó, és nem tökéletes, de az is lehet, hogy egy megfáradtabb darabot kaptam a kupacból.

1013 Budapest, Krisztina tér 3. Facebook.

 

 

 

Pékszaki

false

Fotó: Facebook

A 32-esek tere és a Kálvin tér közt félúton található, Baross utcai Pékszakiban sincs nagyon hely ottmaradásra, inkább csak arra, hogy a betérő felkapjon valamit, megforduljon, és már menjen is tovább. A rendkívül közvetlen és barátságos eladóktól megtudom, hogy alapvetően a László pékség termékeit forgalmazzák, ami némi rossz előérzetet kelt bennem, de azért választok pár darabot: természetesen egy dupla vajaskiflit (42 Ft), egy sajtos croissant-t (220 Ft) és egy magvas-rozsos kiflit (60 Ft).

Az árak nagyon-nagyon alacsonyak, mindössze 322 forintot fizetek a három darabért, de sajnos cserébe a minőség is hasonló színvonalon van. A croissant szivacsos, felfújt és közel ehetetlen, zsíros állagú ömlesztett sajttal (ha egyáltalán) van töltve, a magvas kifli pedig kesernyés, száraz, borzasztó. Hihetetlen, és most már magam sem értem, hogyan lehetséges, de a dupla vajaskifli most is megbízhatóan hozza a megszokott, klasszikus ízvilágot és minőséget – a kegyelemkettes a felszolgálók kedvessége mellett csak ennek köszönhető.

1085 Budapest, Baross utca 28. Facebook.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.