étel, kihordó

Indigo Buda

  • ételhordó
  • 2020. június 14.

Gasztro

Tíz éve a lila tintás névről nem gondoltuk, hogy szójáték akar lenni az indiai konyha jegyében. De az is igaz, hogy amikor 2010 elején beestünk a terézvárosi „Dózsa-pályára”, arról számoltunk be, hogy ez az Indigo „épp külsőségeivel tüntet, sehol egy Krisna, aranyra mázolt műanyag elefánt”. Tíz éve „egy amerikai jellegű franchise szendvicsező díszletei közé” érkeztünk, ahol persze a lila dominált. Akkor nem gondoltuk volna, hogy a franchise-zal már-már beletrafáltunk, ugyanis öt évvel később telepítettek egy Indigót Budára is, a Fény utcába. Ez lett az Indigo Buda, a régi meg Indigo Jókai, az utca miatt, bár a most esedékes „harmadik ötéves tervet” minden bizonnyal ők sem a futárszolgálat kiteljesedésében, a motoros pincér intézményének kizárólagosságával képzelték el.

A telefonkönyv terjedelmű étlap elsőre ijesztő, ennyit egyszerre nem lehet azonos színvonalon előállítani. Csakhogy az indiai konyha legnagyobb trükkje éppen az, hogy elég egy alapanyagot, gyakran csak egyetlen fűszert megváltoztatni, hogy teljesen másfajta és más nevű ételhez jussunk. De a lencseleves (850 Ft) nem ilyen, igaz, nem is egyedülálló: távoli rokona az újévi pénzcsinálónak, sűrűn paradicsomos, a fűszerek közül legjobban a római köményt érezni. Sokat adnak, kis­étkű vegáknak főételnek is megteszi. Az onion bhaijaának (990 Ft) nevezett rántott hagyma India válasza a burgerezők hagymakarikáira: nem tocsog az olajban, a panír csicseriborsólisztből készült, ellenben a kör nem zárul be, mivel a hagymát csíkokra vágták. A palak paneert (2290 Ft) spenótos sajtnak fordították, ami többé-kevésbé igaz, bár ez a „sajt”, vagy­is a paneer külsőre inkább a tofura emlékeztet, ám az íze páratlan; a jó hír az, hogy ellentétben a legtöbb indiai étteremmel, itt nem is spórolnak vele. A spenótos alapra sem panaszkodhatunk, kiérezni mindenféle fűszereket, no, nem erősen, inkább „középutasan”. Különösen a Madras tőkehalfilé-curryhez (3200 Ft) képest, mert az annyira csíp, hogy az szinte lángvetés. Azonban a hal így is íztelen, még ha ez ellentmond is minden természeti törvénynek. Az indiai éttermekben szinte kizárólagos desszert gulab jamun (990 Ft), vagyis rózsavizes gombóc émelyítően édes, de éppen ez a jó benne. A csomagolásban meg az, hogy fedeles, strapabíró – akár további használatra is bevethető – műanyag dobozokat kaptunk.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.