chili&vanília

Karanténkantin 8. – Vettem egy csomó zöldet, mit csináljak velük?

Gasztro

Állunk mindannyian a Bálint-kert standja előtt a hajnali piacon, maszkban, távol egymástól, kígyózó sorban, látszólag fegyelmezetten, kollektív türelemmel. Szegény termelő is próbálja gyorsítani a tempót, mindenkinek az az érdeke, hogy minél többen hozzájussanak az áhított zöldekhez. Nincs most csevej, kérdezősködés, válogatás. Így fordulhat elő, hogy a mezei vásárló nagy örömében, hogy sorra került, hirtelen mindent megvesz, ami a héten termett. Aztán otthon megállapítja, hogy picit elgaloppírozta magát, és azt a tetemes mennyiségű szivárványmángoldot, szárbrokkolit, cukorborsóhéjat, bébi bok choit, vagy más, érdekes ázsiai zöldet el is kell készíteni valamilyen módon. A bevált ételek mellé nagyszerű ötleteket lehet szerezni a nemzetközi konyhákból, különösen például a koreai vagy a perzsa gasztronómiából, ahol bármennyi zöld levelet egy perc alatt eltüntetnek. Az alábbi párolt zöldség a kantoni konyha jellegzetes fogása. Mint az ennyire egyszerű fogások többségénél, itt sem a recept maga a lényeg, hanem a technika, amelyet gyakorlatilag bármilyen zöld, leveles zöldséggel alkalmazni lehet, illetve az apróságok, amelyekre érdemes odafigyelni a tökéletes végeredmény érdekében; például, hogy a fokhagyma ne keseredjen meg a pirítástól, vagy hogy a zöldeket ne főzzük túl. Az osztrigaszósztól nem kell megijedni, bármelyik, ázsiai élelmiszereket árusító üzletben könnyen beszerezhető kb. szójaszószáron, és a kamrában gond nélkül eláll. Nincs sem hal-, sem osztrigaíze, füstös, sós-édes, szirupos, mintha szójaszószt kevernénk egy jó BBQ szósszal.

 

Fokhagymás párolt zöldségek osztrigaszósszal

Hozzávalók (2 kis adag)

 

50 dkg zöldség, vegyesen, pl.: bok choi,

mángold, spárga, cukorborsóhéj, brokkoli,

karalábélevél

2 evőkanál osztrigaszósz

2 evőkanál szójaszósz

1 teáskanál nádcukor

1 dl víz

0,5 dl olaj

2 kis gerezd fokhagyma, finomra aprítva

só, bors

 

A zöldségeket előkészítjük: megmossuk, megpucoljuk, ha nagyobb méretű bok choit, vagy más keleti leveleket használunk, akkor leveleire szedjük, ha bébi bok choi-t, akkor félbevágjuk vagy egészben hagyjuk. Egy nagy lábasban vizet forralunk, csipet sót teszünk bele. Amikor forr, néhány másodpercre belehelyezzük a zöldségeket, azaz blansírozzuk. A keményebb zöldségeket picit hosszabb ideig, a leveleket épp csak néhány másodpercig, amíg összeesnek. Figyeljünk, hogy minden szép zöld és ress maradjon. Közben egy kis tálkában összekeverjük az osztrigaszószt a szójaszósszal, nádcukorral és vízzel. Egy nagy serpenyőben felhevítjük az olajat, hozzáadjuk a finomra aprított fokhagymát és néhány másodpercig pirítjuk. Hozzáadjuk a kikevert szószt, és pár másodperc alatt sziruposra főzzük. Beletesszük a blansírozott zöldeket, és éppen csak átforgatjuk, hogy a szósz mindenütt egyenletesen érje őket. Azonnal tálaljuk, magában vagy főtt rizzsel, sültek, halak mellé.

Mautner Zsófi rovata. Blogját lásd: www.chiliesvanilia.hu

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.