Jóval kevesebbet keresünk, mint az a KSH számaiból tűnik
penz.jpg

Jóval kevesebbet keresünk, mint az a KSH számaiból tűnik

  • narancs.hu
  • 2018. szeptember 19.

Gazdaság

A statisztikai hivatal szerint majdnem 220 ezer az átlagbér Magyarországon, ám ez valószínűleg nem fedi pontosan a valóságot.

Az mfor.hu ment utána annak, mekkorák is lehetnek a fizetések Magyarországon. A KSH ugyan rendszeresen közli, hogy mennyi az átlagfizetés (legutóbb nettó 217 ezer forint jött ki a közszférában dolgozóknál és majdnem 220 ezer az országos átlagban), de ez átlagszámítás módja miatt ez távol áll a valóságtól.

A lap példája szerint, ha van 5 alkalmazottunk, akik közül 4-en 100 ezer forintot visznek haza, egy dolgozó pedig 1 milliót, akkor az átlagos fizetésük 280 ezer forint lesz. Holott a többség ennek a töredékéért dolgozik.

A valóságot jobban fedné a medián, ami azt mutatja meg, mekkora az az összeg, amelynél az emberek fele kevesebbet, másik fele pedig többet keres, írja az mfor.

A KSH adataiból nem lehet mediánt számolni, az Eurostat viszont közöl ilyen adatot, igaz csak négyévente. Ez alapján 2014-ben a KSH szerinti átlag 155 690 forintot volt, a mediánérték viszont csak 127 781 forint. A lap számításai szerint 2018-ban a KSH által közölt 219 617 forint helyett 179 880 lehet a medián. A valósághoz közelebb álló nettó kereset tehát a KSH által közöltnél 18 százalékkal kevesebb.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.