Nagy Márton: Jobban kell félnünk a globális gazdasági visszaeséstől, mint az inflációtól

  • narancs.hu
  • 2022. július 5.

Gazdaság

A miniszter szerint az infláció jelentős részben külső eredetű.

Nagy Márton a Magyar Nemzetben kedden közölt véleménycikkében figyelmeztetett globális gazdasági visszaesésre, amit szerinte a nyugati gazdaságoknak az infláció visszaszorítása érdekében hozott elhibázott döntései okoznak. A magyar kormány persze jó úton jár, hiszen „felismerte, hogy az infláció hatásaitól meg lehet védeni a magyar embereket.”

A gazdaságfejlesztési miniszter cikkében kiemelte: „a háború és a háborús infláció már velünk van, amelyek anélkül is munkanélküliség veszélyével fenyegetnek, hogy tudatosan recessziót idézne elő a fejlett világ”. Nagy Mártont ezzel arra utalt, hogy az Egyesült Államok gazdasági döntéshozói úgy gondolják, az infláció visszafogásának érdekében mesterséges recessziót kell előidézni. A miniszter szerint mindez a dollár erősödésének is lendületet ad, ami pedig minden más valuta gyengülését idézi elő. Az amerikai gazdaságpolitikával szemben a gazdaságfejlesztési miniszter szerint Európának egészen másproblémákkal kell szembenéznie. Nagy Márton úgy fogalmazott: „A kontinens teljesen felesleges szankciós háborúba lavírozta magát, ami súlyosbítja az energiaválságot, illetve az inflációt.” Hozzátette, mivel a háborúhoz közeli országok esetében az infláció általában magasabb, Magyarországon is jelentős részben háborús inflációról lehet beszélni, aminek nyolcvan százaléka külső eredetű.

Bár a gazdaságfejlesztési miniszter úgy véli, a „magyar tapasztalat” megmutatta, kevés olyan jó nemzetközi gyakorlat létezik, mint az ársapkák modellje, „amely végül nem a vállalatok jövedelmeit növelné tovább”, a „nagyobb kihívás” szerinte még előttünk áll. Mivel „a fejlett világnak tényleg sikerült recesszióba manővereznie önmagát”,

a globális recessziótól szerinte ma már jobban kell félni, mint az inflációtól.

A miniszter hozzátette, míg Amerika és Németország is recesszióba kerülhet 2023-ban, itthon valószínűleg sikerül elkerülni ezt, de a gazdasági növekedés erősen lassulhat a jövő évben.

Nagy Márton háborús inflációról ír, cikkének végén pedig úgy fogalmaz: „a béke megteremtése az infláció letörésének egyetlen hatékony és egyben olcsóbb módja, mint maga a mesterséges recesszió öncélú és káros előidézése”. Ezzel szemben – ahogy arra a Telex is felhívta a figyelmet – a Magyar Nemzeti Bank a kamatemelésekkel maga is éppen ezt próbálja megvalósítani, a jelenlegi 10,1 százalékos infláció pedig a háború előtt már 8,3 százalék volt, amit tehát nagymértékben befolyásolnak más világpiaci folyamatok.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.