A 2024-es olimpia semmi ahhoz képest, ami 2026-ban vár Magyarországra

  • narancs.hu
  • 2017. február 14.

Hírnarancs

A miniszter nagyot álmodik. Az államtitkár is. És Budaházy?

Alternatív valóságok

Európai viszonylatban sem sikerült olyan nagyon jól az év vége a magyar gazdaságnak, 2016 utolsó három hónapjában négy másik országon kívül minden európai gazdaság valamivel gyorsabban nőtt, mint a magyar” – írja az Index, csakhogy ez egyáltalán nem rímel arra a nagyívű nyilatkozatra, amit Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára tett ugyancsak ma az M1-en.

Banai Péter Benő

Banai Péter Benő

Fotó: MTI/Marjai János

Banai szerint a magyar gazdaság folytatta a felzárkózást az európai unió átlagához: a mezőgazdaság és a szolgáltatói szektor kifejezetten erős évet zárt, a fogyasztás élénkült, a foglalkoztatottak száma és az export is jól alakult, és hát a Nemzetgazdasági Minisztérium decemberi makrogazdasági és költségvetési kitekintése is 2017-ben 4,1 százalékos, 2018-ra 4,3 százalékos GDP-növekedéssel számol.

Az Index viszont arra hívta a figyelmet, hogy „az Eurostat keddi adataiból az látszik, hogy a magyar GDP növekedési üteme, amely az elmúlt években inkább fölfelé húzta az európai átlagot, most az uniós átlag alatt maradt”. A GDP növekedés 2016-ban 2 százalékos volt, ezt akarják jövőre ezek szerint több mint 100 százalékkal túlszárnyalni.

Értékelés, feladatszabás

Az a cél, hogy 2026-ra a térség egyik legmeghatározóbb haderejévé váljon a Magyar Honvédség – mondta Simicskó István honvédelmi miniszter a Magyar Honvédség „éves értékelő és feladatszabó vezetői értekezletén”.

false

 

Fotó: fortepan.hu

A magyar gazdaság erősödésének köszönhetően a honvédség fejlesztésére olyan lehetőség van, amilyen 25 éve nem volt. Közép- és hosszú távú koncepciót dolgoztak ki, az elmúlt negyedszázad legátfogóbb haderőfejlesztési programját indítják el, amely révén a jelen és jövő biztonsági kihívásaira megfelelő válaszokat adó honvédséget építenek fel” – közölte Simicskó, majd ismertette a Zrínyi 2026 nevet viselő honvédelmi és haderőfejlesztési program részleteit.

Bővebben a kormany.hu-n olvashatnak a nagyszabású tervről, bár az nem túl biztató, hogy a tudósítás szerint „a miniszter a honvédségi repülőbeszerzések mellett szólt arról is, hogy várhatóan májusra visszaérkezik a nagyjavításról négy honvédségi helikopter”.

Budaházy és a nyomkövető

A Kúria megszüntette Budaházy György és két vádlott-társa előzetes letartóztatását, mindhárman házi őrizetbe kerültek – erősítette meg a tegnapi sajtóhíreket a legfelsőbb bírói fórum sajtótitkársága az MTI-nek. A tájékoztatás szerint mozgásukat nyomkövetővel figyelik.

A Fővárosi Törvényszék tavaly augusztusban terrorcselekmény és más bűncselekmények miatt Budaházy György elsőrendű vádlottat 13 év szabadságvesztésre ítélte első fokon, nem jogerősen.Fellebbezések folytán a kényszerintézkedések ügye a Fővárosi Ítélőtáblára került, amely ebben a kérdésben másodfokon eljárva elrendelte mindhárom vádlott előzetes letartóztatását.

A vádlottak a Kúriához fordultak, amely most házi őrizetre enyhített. Az MTI tudósítása szerint a Kúria úgy ítélte meg, hogy „a három vádlott fogva tartása által biztosítani kívánt eljárási érdek a kisebb korlátozással járó kényszerintézkedéssel is biztosítható, melynek szükséges és elégséges módja a házi őrizet”.

Budaházy György

Budaházy György

Fotó: MTI/Mohai Balázs

Továbbra is bukja a pereket Orbán lakájmédiája

címmel adott ki közleményt a Jobbik, amely szerint a mai napon a Fővárosi Törvényszék két ügyben is elmeszelte első fokon a Fidesz sajtóorgánumait. Mint írják, „az Origo Szentendrén vizionált nem létező összefogást, a Magyar Idők pedig azt a képtelenséget találta leírni, hogy Gyurcsány Ferenc és párttársai segítették a Jobbikot egy parlamenti performanszban. Mivel szokás szerint a magukat sajtóorgánumnak nevező társaságok nem tudták bizonyítani hazug állításaikat, a bíróság helyreigazításra és perköltség megfizetésére kötelezte őket.”

Elbúcsúztatták Torgyán Józsefet

A Szent István-bazilikában vettek búcsút Torgyán Józseftől barátai, tisztelői, rajongói és Orbán Viktor meg a felesége. Az eseményről szóló képes tudósításunkat itt olvashatják.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.