„Orbán gyerekkori álmai tűnnek megvalósulni”

  • narancs.hu
  • 2017. január 9.

Hírnarancs

Orbánról írnak a német lapok, Juhász váltja Szigetvárit, Gajdics a KISZ-ről gajdol, ingyenmunkát vállalnak az írók. Ja, és rohadt hideg lesz. Hírek hétfőn.

Szibériai eredet

Marad a fogvacogtató, hajléktalanok és fűtetlen terekben éjszakázók számára életveszélyes hideg. Egy visszahajló okklúziós front havazást hozhat, de hajnalra a szibériai eredetű hideg légtömegben minden feltétel adott lesz az erős lehűléshez, fogalmaz az Országos Meteorológiai Szolgálat. Mi úgy mondjuk ezt egymás között, hogy kurva hideg van. (Ami a borús jövőt illeti, lásd metszően pontos meteoblogunkat!)

Kabátadási ügy

A szokatlan hideg miatt indult el hétvégén a Szabadfogas-mozgalom: az utcákra kirakott fogasokon meleg ruhát, kabátokat gyűjtenek a rászorulók számára. A segíteni akarók Pécsen az irgalmas rend temploma előtt helyeztek el egy fogast, ám egy 24.hu által kiszúrt Facebook-posztból az derül ki, hogy az irgalmas rendiek nem látták szívesen a kabátokat, úgyhogy át kellett vinni az egészet a Csinos presszó elé. Ennyit az irgalomról mára.

Havanna lakótelep

Havanna-lakótelep

Fotó: MTI

Didergő jegyautomaták

A farkasordító hideg a BKK jegyautomatáit sem kímélte, a cég a Facebookon közölte, hogy 78 automata fűtése felmondta a szolgálatot még vasárnap, ezek nem üzemelnek az extrém hidegben. A szerelők már szerelnek, úgyhogy akár kedd reggelre csatasorba állhatnak a didergő automaták, reméljük ők és kevésbé érzékeny társaik sikeresen átvészelik a közelgő éjszakát, ami – mint arra már utaltunk – szintén roppant hidegnek ígérkezik.

Orbánról a tükörben

Orbán korrupt rendszeréről írt hétfőn a német sajtó, egészen pontosan a liberális Der Spiegel és a szintén liberális Süddeutsche Zeitung. A Spiegel-cikk azt állítja, hogy Orbán a hatalom megtartása érdekében korrupt oligarchikus rendszert épít ki, aminek a barátok és családtagok a kedvezményezettjei. A szerző kitér a felcsúti stadionra és kisvasútra is, amellyel a miniszterelnök gyerekkori álmát valósítja meg. A müncheni napilap a magyar sajtó helyzetét állítja a középpontba, cikke szerint egyre több magyar sajtóorgánum kerül Orbán bizalmasainak ellenőrzése alá. A hvg.hu által szemlézett cikkben szerepel Andy Vajna, Schmidt Mária, a Népszabadság és az Origo története is.

Robog

Robog

Fotó: MTI

Juhász szavazatokat maximalizál

Változás lesz az Együtt vezetésében februárban, Juhász Péter lehet a pártelnök Szigetvári Viktor helyett, értesült az Index. Szigetvárinak a laphoz került pártelnöki pályázatában az áll, hogy szerinte a szavazatmaximalizálás szempontjából az a legjobb megoldás, ha Juhászt teszik meg elnöknek, a leköszönő Szigetvári pedig az Országos Politikai Tanácsot, a párt választmányát vezetné. Ez azt jelenti, hogy Szigetvári maradna az élvonalban mint szervező, de a párt arca kifelé Juhász lenne, összegez az Index.

KISZ, my ass!

Még Stumpf András is meglepődött azon, hogy Gajdics Ottó, a Magyar Idők főszerkesztője KISZ-titkár volt. Ennek így adott hangot a riporter: „Nem mondja, hogy KISZ-tag volt!” És Gajdics pont ezt mondta, úgyhogy kivágta magát: „De” – mondta. Hozzátette valamiért ezt is: „Nincs ezen mit szégyellni.” Hát jó, ha nincs, nincs, erre nem is pazarolnánk több szót, mert az komolytalan lenne, és hát maga Gajdics is „szeriőz sajtót csinál”.

Ingyenmunkások

Megszületett az év eddigi legszimpatikusabb akciója: az állami íróakadémia ellen tiltakozó írók ingyen tanítanának pályakezdő fiatalokat. A lavinát Ijjas Tamás költő indította el, ehhez a felajánláshoz egy sor fiatal és majdnem fiatal író csatlakozott; ők tehát arra vállalkoznak, hogy ingyen elvégzik azt a munkát, amire százmilliókat nyúl le egy állami cég, a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. – írtuk az akcióról hírt adó publicisztikánkban.

Meghalt Zygmunt Bauman

A nagy szociológus 91 éves volt. Ebből a remek interjúból kiderül, kitől kell most búcsúznunk.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.