Egy hét kultúra 2022/46.

  • Narancs
  • 2022. november 16.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

ROM+KÉP Új művet helyezett el Banksy Ukrajnában, ahol egy az orosz bombázásokban lerombolt épület falára készített egy tornászt ábrázoló graffitit. A művész szokása szerint az Instagramon mutatta be a képet, amely Borogyanka város egyik épületének maradványaira került fel. A Kijivtől mintegy 50 kilométerre található várost az orosz agresszió első időszakában pusztították el szinte teljesen. A romokban álló városban azonban nem csak a tornászról készült falfestmény bukkant fel: szintén egy romos épületen jelent meg az az alkotás, amelyen egy dzsúdózó kisgyerek Dávidként földhöz vágja Góliátot, egy Putyinra hajazó felnőtt dzsúdóst. A harmadik, szintén Banksynek tulajdonított mű Irpinyben található. Ez a kép egy épületen tátongó lyuk felett látható, és egy nyakmerevítőt viselő, ritmikus gimnasztikát végző nőt ábrázol, aki egy szalagot forgat. A Kijivben található negyedik alkotáson pedig két gyerek hintázik egy tankcsapdán. Bár az utóbbi három kép erősen hasonlít Banksy munkáinak stílusára, ezeket a művész még nem hitelesítette oly módon, hogy a közösségi médiában sajátjaként publikálja.

 

LELET Rómától 150 kilométerre északra, San Casciano dei Bagni városában olyan leletegyüttesre bukkantak, amelyek a szakértők szerint átírhatják az itáliai történelem egy részét. A több mint kéttucatnyi bronzszobor közül a legrégebbi az i. e. 2. században, a legújabb az i. sz. 1. században készülhetett, és egy toszkán termálforrásnál találtak rájuk a régészek, ahol vélhetően még az i. e. 3. században építettek szökőkutakkal és oltárokkal is rendelkező fürdőt az etruszkok. A római társadalomba beolvadó népcsoport kultúrájáról kevés történeti dokumentum maradt fenn, ezért is számítanak különösen fontos leletnek az etruszk és római kor közötti átmenetről mesélő szobrok, amelyek ráadásul egészen kiváló állapotban vészelték át az évszázadokat. A szobrok közül több alkotás az egyméteres magasságot is eléri, és nemcsak isteneket (például Apollónt és Hügieiát), hanem vezetőket, női alakokat és gyerekeket is ábrázolnak. Mindemellett több ezer érmét, etruszk és latin feliratokat is feltártak a kutatók. A leleteket San Casciano dei Bagni városában állítják majd ki, a tervek szerint a fürdő helyét a jövőben régészeti parkká alakítják.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.