Egy hét kultúra 2023/47.

  • Narancs
  • 2023. november 22.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

ÉLETMŰDÍJ Salman Rushdie indiai származású brit író kapta a New York-i székhelyű Václav Havel Library Foundation „a nyugalom megzavarásáért” járó életműdíját (Lifetime Disturbing the Peace Award). A szervezet idén először adott át életműdíjat a kategóriában. Salman Rushdie november 14-én személyesen vette át az elismerést a manhattani Bohemian National Hallban, ahol a mintegy száz meghívott vendég – köztük számos író és diplomata – előtt a szervezők biztonsági okokból az utolsó pillanatig titokban tartották a 76 éves Rushdie megjelenését, mivel tavaly egy New York-i irodalmi rendezvényen merényletet követtek el ellene, amelyben súlyosan megsérült. Az író a díj átvételekor megjegyezte, elgondolkodtató, hogy három héttel korábban a Frankfurti Könyvvásáron a német könyvszakma békedíját, ezúttal pedig a „béke” megzavarásáért járó kitüntetést ítélték oda neki. A 2012-ben alapított, a néhai cseh drámaíróról, Csehszlovákia utolsó köztársasági elnökéről elnevezett Václav Havel-központ a brit író mellett Alaa Abdel-Fattáh bebörtönzött egyiptomi aktivistát is díjazta az emberi jogok melletti kiállásáért.

INGATAG TORONY Egy műszaki-tudományos bizottság által végzett friss vizsgálat eredményére hivatkozva Bologna polgármestere múlt héten közölte, jelentősen romlott a város híres, 12. századból származó tornyának állapota. Bár a 48 méter magas Garisenda-­tornyot – amely a 97 méteres Asinelli-torony szomszédságában, ­Bologna történelmi központjában áll – az összeomlás közvetlen veszélye nem fenyegeti, a város vezetője szerint „sárga riasztás” lépett életbe. A városi hatóságok már múlt hónapban kordonnal vették körül a Piazza di Porta Ravegnanán álló két ferde tornyot, a tér pedig várhatóan több évig lezárva marad. Lucia Borgonzoni olasz kulturális miniszterhelyettes október végén jelezte, nagyjából 5 millió euró (1,9 milliárd forint) áll rendelkezésre a torony biztonságossá tételéhez. A Garisenda és az Asinelli tornyok a gazdag bolognai családok középkori versengésének emlékét őrzik, ők a befolyásukat és hatalmukat jelképezendő, városszerte egyre magasabb tornyokat húztak fel. A különleges építményeket az irodalom is megörökítette, az Asinelli-tornyot például az Isteni színjátékban, valamint egy szonettben Dante is említi.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.