Egy hét kultúra 2023/47.

  • Narancs
  • 2023. november 22.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

ÉLETMŰDÍJ Salman Rushdie indiai származású brit író kapta a New York-i székhelyű Václav Havel Library Foundation „a nyugalom megzavarásáért” járó életműdíját (Lifetime Disturbing the Peace Award). A szervezet idén először adott át életműdíjat a kategóriában. Salman Rushdie november 14-én személyesen vette át az elismerést a manhattani Bohemian National Hallban, ahol a mintegy száz meghívott vendég – köztük számos író és diplomata – előtt a szervezők biztonsági okokból az utolsó pillanatig titokban tartották a 76 éves Rushdie megjelenését, mivel tavaly egy New York-i irodalmi rendezvényen merényletet követtek el ellene, amelyben súlyosan megsérült. Az író a díj átvételekor megjegyezte, elgondolkodtató, hogy három héttel korábban a Frankfurti Könyvvásáron a német könyvszakma békedíját, ezúttal pedig a „béke” megzavarásáért járó kitüntetést ítélték oda neki. A 2012-ben alapított, a néhai cseh drámaíróról, Csehszlovákia utolsó köztársasági elnökéről elnevezett Václav Havel-központ a brit író mellett Alaa Abdel-Fattáh bebörtönzött egyiptomi aktivistát is díjazta az emberi jogok melletti kiállásáért.

INGATAG TORONY Egy műszaki-tudományos bizottság által végzett friss vizsgálat eredményére hivatkozva Bologna polgármestere múlt héten közölte, jelentősen romlott a város híres, 12. századból származó tornyának állapota. Bár a 48 méter magas Garisenda-­tornyot – amely a 97 méteres Asinelli-torony szomszédságában, ­Bologna történelmi központjában áll – az összeomlás közvetlen veszélye nem fenyegeti, a város vezetője szerint „sárga riasztás” lépett életbe. A városi hatóságok már múlt hónapban kordonnal vették körül a Piazza di Porta Ravegnanán álló két ferde tornyot, a tér pedig várhatóan több évig lezárva marad. Lucia Borgonzoni olasz kulturális miniszterhelyettes október végén jelezte, nagyjából 5 millió euró (1,9 milliárd forint) áll rendelkezésre a torony biztonságossá tételéhez. A Garisenda és az Asinelli tornyok a gazdag bolognai családok középkori versengésének emlékét őrzik, ők a befolyásukat és hatalmukat jelképezendő, városszerte egyre magasabb tornyokat húztak fel. A különleges építményeket az irodalom is megörökítette, az Asinelli-tornyot például az Isteni színjátékban, valamint egy szonettben Dante is említi.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.