BAFTA Vasárnap este adták át Londonban a brit film- és televíziós művészeti akadémia (BAFTA) díjait, a legtöbb elismerést – egyaránt négyet – a Konklávé és A brutalista kapta. Az Edward Berger rendezte Konklávé a legjobb film díja mellett a legkiemelkedőbb brit filmalkotásért, valamint a legjobb filmadaptációért és a legjobb vágásért járó trófeát is elnyerte. A legjobb rendező Brady Corbet lett, akinek A brutalista című filmjében nyújtott alakításáért Adrien Brody vehette át a legjobb férfi főszereplő díját. A jórészt Budapesten forgatott alkotást a legjobb eredeti filmzenéért (Daniel Blumberg) és legjobb fényképezésért is díjazták. Jacques Audiard rendezése, a spanyol nyelvű Emilia Pérez tizenegy jelölésből végül két díjat kapott: Zoe Saldana (képünkön) lett a legjobb női mellékszereplő, a musical pedig a legjobb nem angol nyelvű alkotások versenyében is győzedelmeskedett.
BIBLIA Majdnem nyolc évszázaddal a készítése után visszatér Salisbury városába az a kézzel írott Biblia, amelyet egy Sarum mesterként (a délnyugat-angliai település korai elnevezése) ismert 13. századi illuminátor munkájaként tartanak számon. A gazdagon díszített, latin nyelvű kódexen – Szent Jeromos Vulgatájának másolata – az 1240-es és 1250-es években tevékenykedő mester szkriptóriumában a feltételezések szerint még legalább hárman dolgoztak. A kis méretű, éppen ezért valószínűleg magánhasználatra szánt Biblia aprólékosan kidolgozott, színes iniciálékkal kezdődik, és bár nem tudni, ki volt az első tulajdonosa, minden bizonnyal gazdag ember lehetett. Az értékes műkincs az évszázadok során végig magánkézben volt, nyilvános kiállításon pedig soha nem szerepelt. A salisbury-i katedrális tavaly vásárolta meg a kódexet egy jótékonysági szervezet segítségével, amely 90 ezer fontot (több mint 40 millió forint) gyűjtött össze erre. Sarum mester Bibliáját február 28. és március 20. között állítják ki a katedrálisban.
KARNEVÁL Február 14-én kezdődött és egészen március 4-ig tart az idei velencei karnevál. A Valentin-napi kezdés nem véletlen, az idei eseménysorozat ugyanis a Casanova kora címet kapta, amivel a város az egyik leghíresebb lakója születésének 300. évfordulóját ünnepli. Ennek megfelelően az utcai látványosságok és a különböző bálok is megidézik az 1700-as években élt író, művész és kalandor alakját, aki minden bizonnyal sok jelmezt is inspirál. Az idei karnevál első vízi parádéját február 16-án tartották a Canal Grandén, ahol a jelmezesekkel teli gondolák és hajók egészen a Rialto hídig vonultak. Szintén vasárnap este kezdődött a farsangi színházi szezon a La Fenice operaházban Giuseppe Verdi Rigolettójával, a karnevál egyik csúcspontjának számító jelmezversenyt – amelyre bárki benevezhet – pedig március 2-án rendezik.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!