Egy hét tudomány 2025/8.

  • Narancs
  • 2025. február 19.

Interaktív

Rövid hírek: neutrínó, tollas dínó...

MINTA Hominina elődeink szándékosan vésték tele geometriai mintákkal a levantei barlangokból származó paleolit leleteket – állítják egy új kutatás nyomán a régészek, akik az Archaeological and Anthropological Sciencesben megjelent cikkükben öt leletet elemeztek a levantei középső paleolitikumból. Eredményeik rávilágítanak a tárgyakon látható bemetszések mögött rejlő szándékosságra, kulcsfontosságú betekintést nyújtva az absztrakt gondolkodás fejlődésébe és a középső paleolitikumi társadalmak kulturális összetettségébe. Már eddig is széles körben elfogadott volt, hogy a középső paleolit kori bekarcolt kőleletek tudatos emberi aktusok eredményei, ám számos régész ezeket a jeleket funkcionálisnak tekintette, amelyeket szerszámhasználattal vagy természetes kopással hoztak kapcsolatba. A jelenlegi tanulmány tanulsága szerint a művészet vagy az absztrakt kifejezési formák sokkal korábban jelentek meg az emberi evolúció során, és nem kötődnek a homo sapiensek globális elterjedéséhez sem.

HANG A tesztek nyomán úgy tűnik, hogy nem hallatszik a földön hangrobbanásként, ahogyan az „új Con­corde”-ként emlegetett szuperszonikus repülőgép átlépi a hanghatárt – ez a tanulsága a Boom Supersonic cég XB–1 repülőgépe által még február elején végrehajtott próbarepülésnek. A géppel már a januári teszt során is sikerült (általuk első ízben) áttörni a hanghatárt, méghozzá több alkalommal is, a februári repülés alatt pedig még további három alkalommal demonstrálták a hangsebességnél gyorsabb tempóra való alkalmasságát. Az XB–1 az első olyan polgári célú repülőgép, amely szuperszonikus sebességet ért el az Egyesült Államok belsejében, ezzel pedig jó úton halad afelé, hogy előbb-utóbb, amennyiben a szabályozások is lehetővé teszik, a legendás Concorde nyomdokaiba lépjen, és elkezdődhessen a szuperszonikus utasszállítás újabb korszaka – immár az Egyesült Államokon belül is. A második teszt folyamán a földi megfigyelőegységek jelentése szerint a gép hanghatárátlépése nem hallatszott hangrobbanásként a felszín közelében, s ezzel megerősítést nyertek az első teszt eredményei, amelyek szintén azt mutatták, hogy lehetséges a szárazföld felett is a szuperszonikus sebesség kellemetlen hatásai nélkül repülni az XB–1-gyel.

SŰRŰ A dinoszauruszok kihalása közvetett módon formálta gyümölcsevő őseink evolúcióját is – állítja egy friss tanulmány, amely a Paleontologyban jelent meg. A kutatók abból indultak ki, hogy a nö­vény­evő sauropoda dinoszau­ruszok ökoszisztéma-mérnökök voltak, és alaposan megváltoztatták környezetüket azáltal, hogy fákat döntöttek ki, és nagy mennyiségű növényt fogyasztottak el. A krétakorszak végi tömeges kihalás után, körülbelül 66 millió évvel ezelőtt, az erdők újra sűrűbbek lettek, meggátolva, hogy a napsugárzás elérje a talajréteget, ami sok generációval később nagy magvak és gyümölcsök növekedéséhez vezetett; idővel ezek a gyümölcsök számos állatfaj elsődleges táplálékforrásává váltak, beleértve főemlős őseinket is. A Northern Arizona University kutatói most egy modell segítségével sikeresen rekonstruálták, miként nőtt meg a termések és magvak mérete a sötétebb, sűrűbb erdőben, és azt is, miért lettek ismét kisebbek mintegy 35 millió éve, amikor a szárazföldi emlősök ismét megritkították az erdőket.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.