Egy hét tudomány 2025/22.

  • Narancs
  • 2025. május 28.

Interaktív

Rövid hírek: tornádó, cunami, ütközés...

FELÉBREDNEK Meglepő mechanizmust fedeztek fel a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont és az Országos Onkológiai Intézet kutatói: a kezelés során az emlőrák­sejtek „zombi” állapotba kerülve túlélik a kemoterápiát, elkerülve ezzel az immunrendszer támadását, később újra aktiválód­nak, és újjáépítik a daganatot. Évtizedeken át úgy vélték, hogy a terápia-indukálta szeneszcencia (TIS) egy visszafordíthatatlan folyamat, amely a károsodott sejteket állandó nyugalmi állapotba kényszeríti, mielőtt végleg elpusztulnának. A magyar kutatócsoport egy eddig még nem alkalmazott eljárással (a TIS sejtek egysejt-szekvenálással való feltérképezésével) feltárta, hogy a rákos sejtek képesek megszökni ebből az állapotból, és újraindítani a daganat növekedését. A riasztó eredmények szerint a „zombi állapot” a vizsgált gyógyszerek felével szemben védelmet nyújtott. A Molecular Cancer című folyóiratban közzétett eredmények egyfelől lehetőséget nyújtanak új, TIS-célzó terápiák kifejlesztésére, másfelől pedig komoly figyelmeztetésként szolgálnak az orvosoknak: ha a TIS-t terápiás végpontként kezelik, annak komoly ára lehet. A kutatócsoport egy másik meghökkentő felfedezést is tett: a TIS tumorsejtek nemcsak a kemoterápiával és célzott biológiai terápiákkal szemben ellenállók, hanem az immunrendszer természetes támadásait is képesek elhárítani.

DUÓ Egy olyan kompakt kettős csillagrendszert fedeztek fel kínai csillagászok, amelynek keletkezésekor az egyikük, egy neutroncsillag éppen egy másik belsejében keringett. A kettős jelenleg egy milliszekundumos pulzárból (PSR J1928+1815) és héliumcsillag partneréből áll a Science cikke szerint. A milliszekundumos pulzárok olyan gyorsan pörgő neutroncsillagok, amelyek rádióhullámokat bocsátanak ki: rendkívüli forgási sebességüket úgy érik el, hogy egy közeli csillagtárstól anyagot szívnak el. A keletkezésükről szóló elmélet azt jósolja, hogy a bináris rendszerek megtapasztalhatnak egy közös burkológörbe fázist, amelyben az egyik csillagobjektum a társának külső rétegein belül kering. Tanulmányukban a kutatók csillagmodellek segítségével mutatták ki, hogy ez a rendszer azután alakul ki, hogy a kísérőcsillagról a neutroncsillagra való instabil tömegátadás után közös burok jött létre mindkét csillag körül. A neutroncsillag spirálisan közelebb húzódott a másik csillag magjához, felszabadítva azt az energiát, amely kilökte a külső burkot, és egy szorosan kötött kettős rendszert hagyott maga után.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.