Tévé

Gázos

Dr. Tóth

Interaktív

Nem vitás, hogy nagy és korábban elképzelhetetlen dolgok mennek végbe mostanában az RTL Klub háza táján. Előbb nyíltan kormánykritikussá tették a híradójukat, legújabban pedig megkockáztatták egy közhasznú műsor életre hívását a délutáni műsorsávban.

Kerítettek egy kameraképes, rokonszenves orvost, s bízva az egészségügyi témák iránt megmutatkozó örök emberi érdeklődésben, a múlt héttel napi show-t indítottak Dr. Tóth (vagy Dr Tóth – ebben erősen ingadoznak) címmel. Üdvözlést érdemlő az elhatározás, hiszen ha a műsort felvezető jogászi szöveg határozottan el is hárít mindennemű felelősségvállalást, azért e műsor léte mégiscsak jótékonyan sejtet valamiféle társadalmi felelősségérzetet a kereskedelmi csatorna részéről.

Az egészségügyi ismeretterjesztés terén még az sem igazán problematikus, hogy a műsor az elhangzó evidens alapinformációkat is sulykolja-ismétli, elvégre itt valóban indokolt a legszélesebb közönséghez szólni: világosan, a szakmai zsargon minimumával, s akár a szájbarágás látszatát is vállalva. De az már erősen vitatható, hogy a műsorkészítők még olyankor is makacsul ragaszkodnak a Mónika Show meg a többi előzmény mintakönyvéhez, amikor ez egészen abszurd pillanatokat teremt. „Megkétszerezi az infarktus esélyét a munkahelyi stressz” – végzi például egyik megszólalását a múlt pénteki adásban Tóth doktor, s erre úgy jön be az elmaradhatatlan taps, mintha a Csárdás­királynő Miska főpincére sütne el egy bombabiztos poént távoztában. S jobbára éppily kényszeresek és hiteltelenek a játékos elemek is, amelyek során, mondjuk, kislabdákkal dobálják meg a stresszére panaszkodó mintabeteget: imigyen illusztrálva, hogyan is támad rá a szervezetre a munkahelyi és családi feszültség. Vagy amikor a haspuffadásról szóló szegmens zárásaképp a doktor alkalmi segítőtársának ki kell söpörnie egy szeméttel teleszórt díszletelemet: annak hasonlatosságára, ahogyan a beleket is meg kell tisztítani az ott felhalmozódó, túlzott gázképződést kiváltó anyagoktól.

Apropó, gázképződés! A haspuffadás témáját luftballonok garmadájával indítja a műsor: ezek segítségével mutatja be Tóth doktor biztatására a stúdióközönség azt, hogy hagyományosan miként is szokás megszabadulni a belekben felgyülemlő gázoktól. Bizony-bizony, az egészségügyi show az ötödik adásra eljutott a szellentős poénokig, s jeléül annak, hogy ez nem egyszeri botlás volt, hát néhány másodperccel később maga a műsorvezető kérdez rá egy hölgynél férje flatulálási szokásaira, megkockáztatva azt a sejtését is, hogy igazándiból talán ez a férj sem mentes a gázképződéstől, hanem csak „sunyi laposakat”…

Dr. Tóth humorán tehát még lenne mit kalibrálni, s ez a finomhangolás meg is érné az erőfeszítést, mert a szolid kiállású orvos amúgy alkalmasnak tűnik a szerepére. Megnyugtató, laza és hozzáértő, s ráadásul még önmérsékletet is képes tanúsítani. Elvégre a prosztatavizsgálatról szóló szakasznál már most is sikerült egy sor közhelyes poént kihagynia.

RTL Klub, november 21.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.