tévésmaci

Jaj, de magos a kendermagos

  • tévésmaci
  • 2020. október 3.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché a vaddisznókkal tárgyaltak, sürgetett az idő, mégsem mentek gyorsan a dolgok. Azt például már az elején be kellett látniuk, hogy a vaddisznók nem fognak megtanulni – a kedvükért sem – beszélni. Nem mintha nem lettek volna képesek rá, hisz a vonatkozó legfrissebb kutatások megerősítették, hogy meg se kottyanna nekik, úgynevezett gumós fogazatuk pont úgy helyezkedik el a szájüregben, hogy az kifejezetten segíti a szavak formálását, az artikulációt. Más sokkal beszédképtelenebb állatok már rég túl voltak a dolgon, némelyek ráadásul elképesztő szorgalmat is tanúsítottak, de a vaddisznók szartak az egészre, ezt nem lehet szebben mondani. Próbálkozhattál angollal, némettel, egzotikus nyelvekkel, semmi. Trochénak kifejezetten az volt a benyomása, amikor magyarul és olaszul próbálkozott, hogy egy vén vadkan ki is röhögte, de lehet, hogy kiröfögte, mindegy, a lényeg a gesztus megvető voltában rejlett. Sztupa erre azt mondta, hogy csupán paranoiás vagy, de ő sem boldogult sem a szláv, sem az indogermán nyelvekkel. Más kommunikációs csatorna után kellett ízibe nézni, de olyan nem nagyon adódott. Sztupa és Troché egy nap kivittek egy tonna makkot az erdőbe, kifejezetten nem makkszezon volt, úgyhogy örülniük kellett volna a disznóknak, de azok egy ujjal sem nyúltak hozzá, a hálátlan dögök. Lehet, hogy nem szeretik a makkot, szimpla marhaság csak a közmondás, amelyik különben sem úgy szól, hogy mit csinál az éhes vaddisznó. Lehet, hogy a háztáji sertés tényleg egészen más tészta, ezért felkeresték az előbb emlegetett tudósokat. A makk szó hallatán ugyan ők is csak vakarták azt a hülye tojásfejüket, de harmadnapra prezentáltak némi speciálisan a helyi viszonyokra kidolgozott vaddisznóeledelt – szárazat is, pástétomszerűt is. Amikor Sztupa és Troché Ómafa furikján mindezt kiszállították a’ erdőre, az ittas Ómafa zsebéből kiesett az elmaradhatatlan csokija: Kedvenc nugátszelet…

Pénteken (4-én) este tíz után visszatérhetünk a jó öreg Angliába, közelebbről a cheshire-béli Cholmondeley-kastélyba, ahol is pont Gabčík és Kubiš urak szerfelett fáradságos, de bizonyára felemelő kiképzése folyik abból a közismert célból, hogy a kontinensre visszatérvén rendezzenek bizonyos számlákat. Hogy végül ki hogyan és hányszorosan fizetett meg, addig sajna nem tart az Anthropoid című film az HBO3-on, de talán az is valami, hogy kis híján Cillian Murphyről nevezték el a bősi vízi erőművet. Sokáig arról is szó volt, hogy nevezett Cillian belép a Duna Körbe, de voltak, akik ellenezték, nem akarok neveket mondani. Ennek fényében (meg úgy egyáltalán is) az, hogy Jamie Dornan névrokona lehet másfél óráig a Modlitba előadójának, kifejezett megtiszteltetés. Szerencsére éjjel egy előtt a Moziverzumon elkezdik vetíteni Luc Besson a maga tökéletes ürességében is elég lendületes Nikitáját, annál is nemesebb gesztus, hogy itt alkalmat ad a nagy őszi Nyikita-verseny meghirdetésére. A kérdés egyszerű, ki tud több Nyikitát felsorolni? Én kezdek, Hruscsovval és Mihalkovval.

Szombaton délután tévézünk, s csakis a gyermeteg lelkű felnőttek: fél háromkor az HBO3 adja a 2018-as Stan és Pant, négykor meg az HBO a Fájdalom és dicsőséget, ah, Almodóvar Nyolc és féljét. Öregem, ha 100 évig élne, akkor sem, de ezt hagyjuk, hátha megnézi valaki.

Vasárnap estére a Duna főműsorszámnak előásta valahonnan a Nyaraló gyilkosokat (1982, basszus: Ustinov benne Poirot, az, hogy a nagypapa mozija, ezután már nem jelent semmit). Utána meg lenyomják a Volvert. Alighanem tényleg 100 éves lehet Pedro, a búskomor marha.

Hétfőre egy Vita és Virginia című 2018-as angol darab marad a Cinemaxon, amelyben Virginiát (aki, kell-e mondani, csakis Woolf lehet) Elizabeth Debicki játssza, azért mondom, mert ő lesz a The Crownban Diana. Hát csak a rím kedvéért, tévézzen nektek a Carmen Maura.

Figyelmébe ajánljuk

Váratlanul

Az ír szerző negyedik, sakkal erősen átitatott regényének szervező motívumai a szereplők éle­tébe érkező nem várt elemek.

A távolság

Az író-rendező-vágó nem lacafacázik: már az első jelenetben ott vonaglik egy tucat eszkortlány a sztriptízbár kanosabb (és pénzesebb) vendégeinek ölében, üvölt a zene, pukkan a pezsgő.

Hagytuk, hogy így legyen

  • - turcsányi -

Nagyon közel megyünk. Talán túl közel is. A komfortérzetünk szempontjából biztosan túl közel, bár a dokumentumfilm műfaja nem a komfortérzetünk karbantartására lett kitalálva, hanem azért, hogy felrázzon. Ez játékszabály, ám mégis kérdéses, hogy mennyiben kárhoztatható bárki is, aki nem rendel felrázást.

Egymás közt

Első ízben rendez olyan tárlatot a Ludwig Múzeum, amelyen kizárólag női alkotóknak a nőiség témáját feldolgozó munkái szerepelnek. A válogatás ezen első része a női szerepek és a nők megjelenítése körüli anomáliákra fókuszál a múzeum gyűjteményében őrzött műveken keresztül.

Semmi se drága

„Itt fekszünk, Vándor, vidd hírül a spártaiaknak: / Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza” – üzeni háromszáz idióta a lidérces múltból, csókol anyád, Szimónidész aláírással. Oh, persze, ezek csak a hülye görögök voltak, könnyű volt nekik hülyének lenni. Mi magyarok, már okultunk 1956 tapasztalatából, s sosem követnénk el efféle balgaságot.

Úgy lezáródott

Napok óta tartja izgalomban a magyar hazát az a kérdés, hogy október 9-én ki záratta le azt a kiskőrösi vasúti átkelőt, amelynél Szijjártó Péter külügyminiszter és Mészáros Lőrinc nagyberuházó & nagyvállalkozó & a szeretett vezető körüli mindenes megtekinthette a Budapest–Belgrád vasútvonal adott szakaszát és felavathatta az utolsó sínszál lerakását és összecsavarozását, vagy mit.

Sokan, mint az oroszok

Oroszország a hatalmas veszteségek dacára sem szenved emberhiányban az ukrán frontokon. Putyinék mostanra megtanulták, hogyan vegyék meg állampolgáraikat a családjuktól. A politikailag kockázatos mozgósítás elrendelésére semmi szükség – az üzlet működik. De hogyan?

Ellenzékellenzés

  • Ripp Zoltán

A Magyar Péter-jelenség a magyar társa­dalom betegségének tünete. Ugyanannak az immunhiányos állapotnak, amely a liberális demokrata jogállam bukását és Orbán hatalomban tartását előidézte. Ez az állítás persze magyarázatra szorul.

Messze még az alja?

Messze nem a kormány által vártaknak megfelelően alakult a GDP a harmadik negyedévben, de Orbánéknak „szerencsére” ismét van egy gazdaságpolitikai akciótervük. Könnyű megtippelni, milyen hatásuk lesz az intézkedéseknek, ha a cél az export felpörgetése, nem pedig a bizalom helyreállítása.