tévéSmaci

Pingvinpüré

  • tévésmaci
  • 2019. március 21.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché tapsolóversenyt tartottak, a szabályok különösen egyszerűnek tűntek. Az győz, aki tovább tapsol. El lehet képzelni az ilyesmit úgy is, mint A lovakat lelövik, ugye? egy lebutított változatát, mert ugye a táncolás mégiscsak egy mutatvány, ismerünk olyanokat is, akik egész életükben nem tanulnak meg táncolni vagy rendesen táncolni, ám a tapsoláshoz nem kell ész, sem különösebb ügyesség (mondjuk, ész a táncoláshoz sem kell, semmihez sem kell). Persze némi ritmusérzék azért nem árt, hisz vannak, akiknek az is nehézséget okoz, hogy a színházban ne lógjanak ki feltűnően az ütemes tapsolásból – itt szerencsére semmiféle ilyen megkötés nem volt. Sztupának és Trochénak nem kellett ütemre tapsolnia, elmúltak már az ötvenes évek, csak sokáig, minél tovább, mindenesetre tovább a másiknál. Volt egy ilyen sakkóraszerű kis időmérő eszközük is, nem ketyegett, nem kakukkolt, nem csinált semmit, csak embernyelven számolt (a nyelvet be lehetett állítani rajta, Sztupáéké sajnos beragadt a magyarnál, de nem zavarta őket). Ennek különösebb jelentősége nem volt, mégis bekapcsolták minden egyes versenynél. Azért nem volt jelentősége, mert ha valaki tovább tapsolt, az tök mindegy volt, hogy kismillióig számolt el a gép, vagy harmincig. Harmincnál azonban még senki nem tudott győzni, különben is hajlamosak vagyunk olyannak elgondolni ezt az egészet, hogy először csak kivörösödnek a tenyerek, aztán már fájnak is, kezd lejönni a bőr, megszomjazik, megéhezik az ember (Sztupa például úgy mondta: megehültem), hatalmába keríti az álmosság, de még tapsol, veri a markát rendületlenül, elszántan, bele a vakvilágba. Látja már maga előtt az álmatlanul áttapsolt éjszakákat, az étlen, szomjan, tapsolva lepergő napokat, a kézről cafatokban lemálló húst, a zörgő csonttenyereket, de tudja, hogy leállni lehetetlen. Troché azonban nem ismert lehetetlent, negyven körül mindig leállt, s az összes versenyt Sztupa nyerte. Évekig ez volt a kedvenc játékuk.

Pénteken (22-én) a Cinemax 2 tart tarantinós napot, kora délután Jackie Brown, lefekvés után Ponyvaregény.

Szombaton a Nyúl Péter tavalyi kiszerelésével kedveskedik ebéd után az HBO2, amiben persze az a jó, ahogy Sam Neil megszólaltatja Gergelyfi bácsit, de még nem tartunk ott, hogy tévézni hiábavaló.

Vasárnap viszont matiné lesz! Méghozzá a Paramount Channelen, 11-kor. S nem mást adnak, mint a Tűzszekereket. Mindenki megnézheti tehát a körítést ahhoz, amit már ezerszer látott, hallott, hogy tudniillik a tengerpart kicsit felázott homokján Vangelis zenéjére futnak térdig érő klottosban a jövő titánjai.

Hétfőn visszatérünk az HBO2-höz, ahol 23.20-kor leadják a Luther ötödik évadának első részét. Ez pont egy négyrészes évad, s nemrégiben még lehetett fogadásokat kötni arra, hogy feltámad-e Alice? S ha igen, hányadszor? S ha nem, akkor mikor fog? Idris Elbát nagyon szeretjük, s az első évad esetében tök biztosak vagyunk benne, hogy egész jó volt a cucc – a későbbiek tükrében viszont a cucc kifejezés használata körültekintő pontosságra utal.

Szerdán A Ravasz, az Agy és két füstölgő puskacső megy majd este kilenckor a Paramount Channelen, és folytatódik a Luther is, meg a Svěrák saga egy 2007-es darabja, a Csereüvegek is előkerül az esti Dunán, de ez már az rész, ahol leszögezzük: tévézni hiábavaló.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.