Snoblesse Oblige 2025/8.

  • Narancs
  • 2025. február 19.

Interaktív

Heti kulturális programajánló 

Hűvös szél fúj, a szerelemből / kevés marad csak, vodka, grog, / hajtsd fel gyorsan a maradékot, / s tölts rá, hadd legyünk boldogok.

(Kántor Péter: Kikötő blues)

péntek február 21. 18.00 Flabbergast – kiállítás

David S. Sutherland egy olyan hely tereptárgyait alkotta meg, ahol az „értelmetlen geometria” formálja a sokszínű tájat. Állandóan változó, viharos világot megidéző festményei, asszemblázsai és papírmunkái február 28-ig láthatók a galéria megszokott nyitvatartási idejében, keddtől szombatig, 12 és 18 óra között.

(CEU Nyitott Galéria, Bp. V., Nádor u. 11.)

 

péntek február 21. 19.00 MI vagyok – bemutató

Székely Csaba új drámája mono­dráma, amelyben egy nő a párkeresés zsákutcáin ténfereg, a mesterséges intelligencia korában. A szerző első rendezésében Bakonyi Csilla a minden. Másnap ismétlés, majd előadás után a szerző és Gábor György vallásfilozófus beszélgetnek, Artner Sisso moderál.

(Pinceszínház, Bp. IX., Török Pál u. 3.)

 

péntek február 21. 19.30 Okos Viola, Lantos Zoltán, Parallel Lifeforms – koncert

Három meglehetősen furcsa, elmélyülős koncert. Okos Viola népdalok által ihletett szólóprojektje, Lantos Zoltán hegedűjátéka live loopinggal, valamint a skandináv jazz és az elektronikus zene találkozása. Christianna Strbik Giau­me pedig versekkel száll be.

(Három Holló, Bp. V., Piarista köz 1.)

 

péntek február 21. 19.00 Cziffra Fesztivál – bárest

Cziffra György életének nélkülöző időszakában a budapesti bárok közönségét szórakoztatta, tökélyre fejlesztve improvizációs készségét. Erről emlékezik meg Sárközy Lajos prímás és zenekara, valamint a Hot Jazz Band közös örömzenélése, Bősze Ádám műsorvezetése mellett.

(MomKult, Bp. XII., Csörsz u. 18.)

 

péntek február 21. 19.30 Péterfy Bori & Love Band, Lovas Juci és a Frász – koncert

Sok rég nem játszott sláger is lesz, de elsősorban a friss, Medúza cí­mű lemezről döngetik a tutit.

(Dürer Kert, Bp. XI., Öböl u. 1.)

 

szombat február 22. 10.00 Farsangi PagonyFeszt Mini

JaMese-koncerttel indul a program, majd Bodor Panna és Fodor Anikó hamarosan érkező új könyvét, a Széna Bogi és az elveszett reggel címűt egy interaktív foglalkozással nézhetik meg kicsik és nagyok. De lesz jelmezes felvonulás, farsangi diszkó, és lesznek farsangi kézműves-foglalkozások, dedikálások is.

(Bartók Pagony, Bp. XI., Bartók Béla út 5.)

 

szombat február 22. 10.00 A három kiscica – babaszínház

A Délibáb Társulat előadása Szutyejev három közkedvelt meséjéből. A 25 perces előadást követő játék során a gyerekek megsimogathatják a cicákat, megnézhetik az előadásban használt bábokat, és ők maguk is „lisztesek”, „kormosak” és „vizesek” lehetnek; 1 és 4 éves kor között ajánlott.

(Eötvös10 Művelődési Ház, Bp. VI., Eötvös u. 10.)

 

szombat február 22. 10.00 Lángmanó és a Nemezboszorka kalandjai

Interaktív mese a négy őselemről nemezbábokkal, és utána nemezfoglalkozással. Mesefelelős: Sipos Orsi; 5–10 éveseknek ajánlott.

(Marczibányi Téri Művelődési Központ, Bp. II., Marczibányi tér 5/A)

 

szombat február 22. 16.00 Vetlényi Alma és Kállay Eszter író tárlatvezetése a Lapozz című kiállításban

Vetlényi Alma önálló kiállítása azt igyekszik bizonyítani, hogy a hely, ahol nyugalomra lelhetünk, bennünk van. Fotók, festmények, írott szöveg és egy interaktív térinstalláció segítségével olyan teret hozott létre, ahol lehetséges a felkavaró emlékekkel való számvetés, és felfedezhető az önbizalom.

(Liget Galéria, Bp. XIV., Ajtósi Dürer sor 5.)

 

szombat február 22. 18.00 Kelet–nyugat felolvasóest

Az utazó esemény itt is open stage forma lesz, tehát bárki, aki részt venne, lehetőséget kap, hogy fel­olvasson a verseiből, novelláiból. A felolvasható művek száma maximum 3. Prózánál szövegenként maximum 5 perc, de a keletnyugati.hu oldalon úgyis regisztrálni kell, és akkor minden kiderül.

(Auróra, Bp. VIII., Auróra u. 11.)

 

vasárnap február 23. 10.00 Tükörszem

Állatok mesélnek nagyon emberi érzésekről a Vojtina Bábszínház frissen bemutatott, az abszurd humort sem nélkülöző produkciójában. A mese három története a kortárs lengyel szerző, Mikołaj Łoziński első mesekönyve, az Ida meséi alapján készült Cseri Hanna rendező és Zrinyifalvi Eszter dramaturg átiratában.

(Vojtina Bábszínház, Debrecen, Kálvin tér 13.)

 

vasárnap február 23. 10.00    Vízió, gesztus, kísérlet – kiállítás

A frissen nyitott kiállítás kifejezetten a szerzői animációs filmművészetre fókuszál. Ez a terület erős és meghatározó a 111 éves magyar animációs művészet történetében, mégis a legkevésbé ismert a nagyközönség előtt. Az április 27-ig látható tárlaton a Magyarországon készült alkotások három megközelítés – vízió, gesztus, kísérlet – mentén láthatók a Műcsarnok három központi termében.

(Műcsarnok, Bp. XIV., Hősök tere)

 

vasárnap február 23. 16.00    Ami az igaz történetek mögött van – teadélután

Az Igaz Történet podcast házigazdájával lehet most találkozni. Történetmondás ezúttal nem lesz, csak jókedvű, kötetlen, inspiráló együttlét. A belépés díjtalan.

(Három Holló, Bp. V., Piarista köz 1.)

 

vasárnap február 23. 18.00    Wines & Rhymes & Life feat Layerson

Borokról, rímekről és az élet ünnepléséről Paizs Dávid sommelier avagy Layerson, a zïp zenekar rímzsonglőrének úgymond hathatós segítségével.

(Manyi Kultúrműhely, Bp. II., Margit krt. 16.)

 

vasárnap február 23. 18.00    Merre tovább, Ukrajna? – beszélgetés

Vasárus Gábor László geográfus és Lengyel Ádám hadtörténész várja a közönséget, hogy az orosz–ukrán háború immár 3. évében olyan kérdéseket vizsgáljanak meg, hogy mennyire sikeresek hazánkban a tévhitek és álhírek, s hogyan befolyásolja ez a konfliktus a globális érdekeket. A Trump-kormányzat lépéseit is elemzik.

(Grand Café, Szeged, Deák Ferenc u. 18.)

 

vasárnap február 23. 19.30    Kamaszharc

Hori, a darab főhőse felnőttként újraolvassa kamaszkori naplóját, feleleveníti álmait, szexuális botladozásait, identitáskeresését. A Terminál Workhouse revelatív előadása Bereczki Csilla rendezésében, Balatoni József Kamasz(h)arc című regénye alapján Mikó Csaba írta színpadra. A minimál színpadon: Ivanics Tamás, Márfi Márk és Grisnik Petra.

(Pinceszínház, Bp. IX., Török Pál u. 3.)

 

hétfő február 24. 19.00    Bérczesi Róbert akusztikus koncertje

A Hiperkarma frontembere zenei pályafutásának legérdekesebb dalaiból játszik. BlaBla, BioRoBoT-dalok, Napidalok; de népdalok és néhány feldolgozás is színesíti a műsort. Müller Péter Sziámi és Frenk lesznek a vendégei.

(Várkert Bazár, Bp. I., Ybl Miklós tér 2–6. Rendezvényterem aula)

 

hétfő február 24.  19.00    Hangosan lépek és visszhangzik az Oktogon

A darab apropója a fiatalok által megélt szabadsághiány, amit a pandémia során tapasztaltak meg először. Egy régi előadás, amelyet a járvány alatt érettségiző vagy egyetemi éveiket kezdő fiatalok írtak, és az akkori színésztanulók játszanak. A SzínMűhely produkcióját Pass Andrea rendezte.

(Jurányi Ház, Bp. II., Jurányi u. 1–3.)

 

hétfő február 24.  20.30    mostakkor. S01E06.

A mostakkor, izé, bonyolult című előadás igazából egy sorozat, amelyből megtudjuk, mi érdekli éppen Juhász Maját és Kovács Lucát, az alkotókat és előadókat. Másnap is.

(Trafó kabin, Bp. IX., Liliom u. 41.)

 

kedd február 25. 17.00    Erdős Virág: Kalocsa – könyvbemutató

Egy fiatal lány Kalocsáról szerencsét próbál a Budapest nevű bolygón. Abszurd, groteszk, humoros és szívszorító. Erdős Virággal és Néder Pannival, a regény alapján készült, azonos című előadás rendezőjével Turi Tímea beszélget.

(Magvető Café, Bp. VII., Dohány u. 13.)

 

kedd február 25. 18.00    Szélcsend/Windless – kiállítás

Nyílik Szeivolt Katalin festő és múzeumpedagógus a Puccs terére készített installációja, amely Hokuszai Kacusika japán mesterrel való „találkozásából” született. A mű egy nagy rajzolt, festett, formázott könnytenger, az eddig átélt belső sírás, zokogás, az öröm és bánat könnyeiből – március 23-ig.

(Puccs Contemporary Art, Bp. VIII., Víg u. 22.)

 

kedd február 25. 18.00    Hol vannak a nők? – A középkortól az impresszionizmusig, Bingeni Hildegárdtól Mary Cassattig

Egy új, négyalkalmas előadás-sorozat első fejezete. A „Teri a házban” nőnapok sorozat programján női alkotókon keresztül mutatja be a művészet női történetét Halász Rita művészettörténész.

(Eötvös10 Művelődési Ház, Bp. VI., Eötvös u. 10.)

 

kedd február 25. 19.00    Megint kéne, hogy érezzek valamit?

A tavaly októberi Kéne, hogy érezzek valamit (?) című kiállításmegnyitó nagy sikert aratott performance-át ismétli kibővítve Puskás Marcell, Alejandra Rosas, Balázs Gábor és Biljarszki Maxim. Az előadás arra keresi a választ, hogyan talál megnyugvást és önigazolást a társas kapcsolatai alakulására a ROMO (Relief of Missing Out) trendben valaki, aki egy kapcsolódási problémákkal küzd.

(K11 Művészeti és Kulturális Központ, Bp. VII., Király u. 11.)

 

kedd február 25. 19.00    Planet of Zeus – koncert

Egy görög heavy rock zenekar, akiket tavaly ugyanitt a Voivod vendégeként hallgathatott a közönség, most pedig Afterlife című új lemezükkel turnéznak, és lesz vendégük is, a Red Swamp.

(Dürer Kert, Bp. XI., Öböl u. 1.)

 

kedd február 25. 20.30    Darvas Kristóf zongorázik

Hogy lebeghessünk kicsit a világ bajai felett.

(Jedermann Kávézó, Bp. IX., Ráday u. 58.)

 

szerda február 26. 10.00    A modern állatfotózás születése – kiállítás

A magyar származású Ylla (Koffler Kamilla) kreatív és rendhagyó módon újította meg az állatfényképezést: az állatokat természetes viselkedésük közben, a saját környezetükben örökítette meg a múlt század negyvenes éveiben. A napokban nyílt, különleges kiállítás április 6-ig látható.

(Magyar Fotográfusok Háza – Mai Manó Ház, Bp. VI., Nagymező u. 20.)

 

szerda február 26.  18.00    Mennyit tudunk önmagunkról? – beszélgetés

Nyilván kevesebbet, mint gondolnánk. Vagy többet. Az önismeret néhány lehetséges akadályáról Szili Hanna pszichológussal és művészetterapeutával, valamint Szívós Eszter klinikai pszichológussal, filozófia doktori hallgatóval beszélget Végh Julianna.

(Auróra pince, Bp. VIII., Auróra u. 11.)

 

szerda február 26.  19.00    A Nyugat császára

Hogyan bukott le a tulajdonképpen fake profillal csajozó lúzer száz évvel ezelőtt az internet nélküli világban, egy isten háta mögötti, illegális ír kocsmában? John Millington Synge rémbohózata Ascher Tamás rendezésében.

(Miskolci Nemzeti Színház, Kamara, Miskolc, Déryné u. 1.)

 

szerda február 26.  19.00    MI – felolvasószínházi est

Az Okuláré Projekt estjén három szöveg (Kelemen Tamás: Valószínű majmok; Rédei Roland: A szórt kövesen; Székely-Balogh Szilvi: Mimi) hangzik el dramatizált felolvasóest formájában. Majd a nézők, a szerzők, az előadók és a szervezők részvételével közösségi szövegfeldolgozás következik. Az esemény ingyenes, de adományos.

(Füles kultúrbár, Bp. II., Retek u. 36.)

 

szerda február 26.  20.00    Tony Lakatos Pécs–Seoul Connect – koncert

Műsoron a szaxofonművész szupersztár saját szerzeményei mellett koreai és magyar népdalfeldolgozások két koreai és két magyar hangszeres előadásában.

(E78 koncertterem, Pécs, Zsolnay Negyed)

 

csütörtök február 27. 13.00    Európaiság – kelet-európai perspektívából – kiállítás

A hat fejezetből álló, március 30-ig látható kiállítás lengyel és magyar fotósok munkáit mutatja be. Keddtől péntekig 13 és 18 óra között, szombaton és vasárnap 10 és 18 óra között látogatható.

(Capa Központ, Bp. VI., Nagymező u. 8.)

 

csütörtök február 27.  18.00    MOHA3–ELTE filmrendezők vetítése

A CEU Filmklub bemutatja, mivel foglalkoztak az ELTE harmadéves mozgókép szakos – Schwechtje Mihály osztályának – hallgatói az elmúlt évben, amikor is álomfilmek és szakítós filmek elkészítését kapták feladatul.

(CEU Auditórium B, Bp. V., Nádor utca 15.)

 

csütörtök február 27. 19.00    4:12

James Fritz drámája az online világ sötét oldaláról, a digitális kor erkölcsi dilemmáiról és a szülői felelősségről. A Loupe Színházi Társulás előadását Horváth János Antal rendezte. Lengyel Tamás, Gryllus Dorka, Váradi Gergely és Trill Beatrix játsszák.

(Marczibányi Téri Művelődési Központ, Bp. II., Marczibányi tér 5/A)

 

csütörtök február 27.  19.30    Az isteni Sarah Bernhardt

Sarah Bernhardt az 1800-as évek végi Párizs egyik legnagyobb színpadi csillaga. Egy szabad szellemű nő, aki szembeszáll a társadalmi elvárásokkal. Legalábbis ez a legenda. Guillaume Nicloux friss filmje nyitja a 15. Frankofón Filmnapokat Sandrine Kiberlainnel a főszerepben.

(Uránia Nemzeti Filmszínház, Bp. VIII., Rákóczi út 21.)

Neked ajánljuk