Az EU-s és a magyar halálozási statisztikán is nyomot hagyott a járvány

  • narancs.hu
  • 2021. január 20.

Katasztrófa

Áprilisban és októberben volt a legmagasabb a többlethalálozás, de az év utolsó két hónapja még nem szerepel az adatsorokban.

 

2020 márciusa és októbere között a megelőző négy év átlagánál közel 300 ezerrel több halálesetet regisztráltak az EU-ban - írja az Eurostat friss jelentésében. A dokumentum úgy mutatja be a koronavírus-járvány hatásait, hogy minden hónapra és minden tagállamra megadja, a 2016-2019-es időszak átlagos halálozási adatához képest mennyivel többen (vagy kevesebben) haltak meg tavaly.

Az összképből jól kiolvasható a koronavírus pusztító hatása, illetve a járvány két, tavaszi és a nyár végén kezdődött újabb hullámát is szépen nyomon lehet követni: EU-s összesítésben az ún. többlethalálozás első csúcspontja áprilisban volt, ekkor a korábbi évek átlagánál közel 25 százalékkal több halálesetet regisztráltak. A nyári hónapokban visszaesett a többlethalálozás, augusztustól azonban ismét növekedésnek indult. Szeptemberben már 8 százalék volt, októberben pedig 17,1 százalékos értéket ért el. Novemberben és decemberben valószínűleg tovább növekedhetett a többlethalálozás, de ezekről a hónapokról még nem közöltek uniós szintű statisztikát. Az Eurostat jelentése arra is kitér, hogy

2020 márciusa és októbere között 297 500-zal többen hunytak el, mint a 2016-2019-es azonos időszakban. 

Magyarországon az első hullám gyakorlatilag egyáltalán nem mutatkozott meg a halálozási adatokban, a második viszont annál inkább: szeptemberben 3,9 százalékos, októberben 14,8 százalékos, novemberben pedig 53,4 százalékos volt a többlethalálozás az Eurostat szerint. Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni: több sajtóorgánum is megírta a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján, hogy Magyarországon szeptember eleje és december vége között az előző öt év átlagánál sokkal többen, egészen pontosan 11 696-tal többen haltak meg. December utolsó hetében pedig szinte csak a koronavírus miatt történt többlethalálozás.

 

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."