Az Indiai-óceánba csapódtak vasárnap hajnalban a Hosszú Menetelés 5B nevű hordozórakéta darabjai a kínai állami média közlése szerint. A kínai űrkutatási hivatalra hivatkozva hozzátették, hogy az űreszköz jelentős része a Föld légkörébe érve elégett.
A koordináták alapján a becsapódás helyszínét Indiától és Srí Lankától délnyugatra határozták meg, Maldív-szigetektől nem messze.
Korábban attól tartottak, hogy a rakéta darabjai lakott területre zuhannak.
A Global Times kínai napilap kínai űripari illetékeseket idézve szerdán arról írt, hogy nincs ok a pánikra a rakéta visszatérése miatt.
"A legtöbb törmelék el fog égni a légkörbe visszatérve (...), csak egy nagyon kicsi részük eshet a földre, valószínűleg távol lakott területtől, vagy az óceánba" - idézte a lap Vang Jan-ant, a Aerospace Knowledge szakfolyóirat főszerkesztőjét.
A hordozórakétával Kína április 29-én juttatta a világűrbe leendő állandó űrállomásának főmodulját, a Tian-he-t (Mennyei Harmónia), ám később az irányítóközpont elvesztette az ellenőrzést felette.
Az Amerikai Űrparacsnokság információit szerint a rakéta az Arab-félsziget felett lépett be a légkörbe. Bell Nelson, a NASA igazgatója azt mondta: Kína nem elég felelősségteljes az űrszeméttel kapcsolatban. (MTI/Narancs)