Egy tizenegymilliós kínai város került karanténba a vírusfertőzés miatt

  • narancs.hu
  • 2021. január 7.

Katasztrófa

Az észak-kínai Sicsiacsuangot csütörtökön zárta le a kommunista ország vezetése.

A Pekingtől nagyjából 260 kilométerre délnyugatra fekvő tizenegy milliós lakosságú Sicsiacsuangban az elmúlt napokban száznál több új Covid-19-fertőzöttet regisztráltak, ezért az egész város karantén alá került.

A lakosoknak megtiltották a város elhagyását, és az iskolákat is bezárták – számol be róla a BBC. Ezzel párhuzamosan ötezer teszthelyszínt jelöltek ki, hogy a teljes lakosságot mielőb át lehessen vizsgálni. Az elmúlt öt hónapban a sicsiacsuangi esetszám a legmagasabb, amit Kínában mértek. A hatóságok máshol is a szigorú szabályok gyors bevezetésével, illetve a tömeges teszteléssel tudták elejét venni a járványgócok kialakulásának. Sicsiacsuang karanténba vonásával párhuzamosan mindössze 22 új esetről számoltak be a másfél milliárdos lakosságú ország más területeiről.

A város csütörtöki lezárására néhány héttel a kínai újév előtt került sor, ebben az időszakban jellemzően útra kelnek az emberek, hogy a családjukkal együtt tölthessék az ünnepet. Egyelőre azonban a sicsiacsuangiaknak megtiltották az utazást, a buszforgalmat leállították, és számos repülőjáratot eltöröltek, miközben a járvány által leginkább érintett városnegyedben lakók az utcára sem léphetnek ki. A helyzet komolyanvételét jelzi, hogy még a postai szolgáltatást is felfüggesztették három napra, a városból kivezető gyorsforgalmi utak lezárását pedig védőruhába öltözött rendőrök felügyelik.

Koronavírus - Kína

 
Oltásra várakozók Csingtaoban, 2020. október 12-én. MTI/EPA/FEATURECHINA Fotó: Vang Haj-pin
 

A város polgármestere elmondta, öt kórházat kiürítettek, hogy járványkórházként álljanak rendelkezésre, illetve további hármat készültségbe helyeztek.

A BBC beszámolója megemlíti, nem ez az első eset a világjárvány vuhani kirobbanása óta, hogy egy teljes várost karanténbahelyeznek a kínai hatóságok. Októberben a kilencmilliós Csingtao minden egyes lakosát letesztelték, miután találtak egy tucatnyi fertőzöttet, illetve még ugyanabban a hónapban Kasgar városában is tömeges tesztelésnek vetették alá a 4,7 milliós lakosságot.

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.