Röhrig Géza a koronavírus miatt újra mentőzik New Yorkban

  • narancs.hu
  • 2020. április 7.

Katasztrófa

És továbbra is mosdat halottakat is. A New York-i járványhelyzetről, de olvasási szokásairól is mesélt Nyáry Krisztiánnak.

Élő, facebookos beszélgetés-sorozatot indított Nyáry Krisztián a járvány idejére, amelynek hétfői vendége a New Yorkban élő Röhrig Géza volt – szúrta ki a hvg.hu. A Saul fia című film főszereplőjeként ismertté vált színész, író elmondta, hogy ő maga nincs otthon önkéntes karanténban, hanem mentőssegédként dolgozik.

Mint ahogy elmesélte, korábbi főnöke kereste meg, hogy álljon vissza mentőzni, mert mindenkire szükség van. "Az, hogy felhívott a volt főnököm, hogy rám is szükség van, jelzi, hogy mekkora a baj" – emelte ki Röhrig.

Security Check Required

Hét évvel ezelőtt körülbelül fél évig dolgozott mentőssegédként. Elmondása szerint hamar kiábrándult a tevékenységből, mert bár elég romantikus elképzelései voltak arról, hogy majd csúcsforgalomban újraéleszt valakit, ehhez képest úgy érezte magát, mint egy áruszállító az IKEA-ból.

Bár Röhrignek már lejárt a mentőzésre vonatkozó engedélye, egy gyors, néhány órás tanfolyamon való részvétel után, a járványhelyzetre való tekintettel megújították neki, így hamar munkába is állhatott.

"Összesen százezer ilyen ember van, mint én, ami azt jelenti, hogy majdnem minden eddig regisztrált fertőzöttre jut egy önkéntes, ami azért elég jó" – emelte ki. Reménykeltőnek nevezte a New York-iak helytállását.

Az író, színész elmondta, hogy éjszaka dolgozik a tűzoltóság kötelékein belül, jól felszerelt kocsikkal végzik a munkát. "Eddig Brooklyn és Queens volt a leginkább érintett övezet, most pedig Long Island lesz." Mint mondta, egyedül semmilyen komoly orvosi beavatkozást nem végezhet.

Röhrig első koronavírustesztjét már el kellett volna végezni, de arra csak kedden kerül sor. Elmondta, hogy elegendő védőfelszerelésük van, persze nem úgy vannak felöltözve, mint aki vírusfertőzött beteget műt, de azért mindent megtesznek maguk és mások érdekében e téren is.

Mint ismert, Röhrig Géza hosszú évek óta halottakat mosdat. A jelenlegi járványügyi helyzetben bizonyos körzetekben mindezt már nem engedélyezik, de New Yorkban a rituális muzulmán és zsidó halottmosdatásra még van lehetőség, bár sokkal nagyobb körültekintéssel végzik ezt a munkát. "Tegnap három koronást mosdattunk, és persze nem pont úgy, ahogy eddig, de még megy ez a dolog. Aztán mindhárman mentek egy online temetésre."

Röhrig  elmesélte, hogy jelenleg úgy folyik a zsidó temetkezés New Yorkban, hogy csak a legközelebbi hozzátartozók lehetnek jelen a sírnál a megfelelő védőfelszerelésekben, míg a résztvevők zöme előzetes bejelentkezés alapján, online vesz részt a szertartáson .

Röhrig Géza maga is részt vett már egy ilyenen, ő maga is gyászol, nemrég, 97 éves korában halt meg barátja, Dario Gabbai, aki az utolsó élő sonderkommandós volt. "Ő volt az utolsó ezen a Földön, aki a saját szemével látta a gázkamrákat működés közben".

Röhrig a beszélgetés során azt is megosztotta, hogy jelenleg kilencen élnek egy háztartásban, mert két egyetemista gyereke nem maradhatott az amerikai kollégiumban, hazaköltöztek. Elmesélte, hogy felesége katonás rendet tart, minden reggel kiosztja a feladatokat, és egy parafatáblán vezetik, hogy ki, mikor, hol, lesz, és kivel. "Sokat szól a gitár, sokat mesélek." A színész megosztotta, miket olvas, ha épp van lehetősége olvasni. Ikergyerekeinek is rendszeresen mesél, megosztotta, hogy míg a lányát az igaz mesék, addig a fiát a kitaláltak érdeklik.

A teljes videó visszanézhető a Líra Facebook oldalán.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.