Az Alpok Ibizájából több száz koronavírus-fertőzött rajzott ki

Katasztrófa

Most karantén alá került az egész környék, azt sem tudni, a vesztegzárban hány fertőzött van.

Ischgl egy kedves kis település Tirolban, ahol évente több millióan megfordulnak. Javarészt két okból kifolyólag: síelni érkeznek vagy bulizni. Esetleg a kettőt egyszerre, nem véletlenül hívják a városkát „az Alpok Ibizájának”.

Az elmúlt napokban azonban Ischgl neve nem a menő partik vagy a nagyszerű síparadicsomi állapotok miatt került be a hírekbe, hanem azért, mert a koronavírus „tökéletes inkubátorának” minősült, írja a Politico csütörtöki cikkében.

Szétterjedt Skandináviában

Az első vészcsengő március 1-én kondult meg, amikor egy Münchenből Izlandra érkező repülőgép utasai közül 15-en koronavírussal fertőzöttek meg. Közülük 14-en Ischgl-ben jártak. A pozitív tesztek után Reykjavík figyelmeztette az osztrákokat, de az ottani egészségügyi hatóságok nem vették figyelembe a jelzést.

Akkor Franz Katzgraber, a tiroli terület egészségügyi hatóságának fő tisztviselője úgy fogalmazott: „orvosi szempontból igencsak valószínűtlen, hogy a fertőzés Tirolból indult.” Majd a tiroliak hozzátették, az már sokkal valószínűbb, hogy az az utas fertőzte meg a többieket, aki korábban Olaszországban járt, és akinek a tesztje szintén pozitív lett.

Ezt követően további hasonló fertőzésekre bukkantak Dániában, Norvégiában, Svédországban és Németországban. Az esetek közös nevezője a tiroli síparadicsom volt. A skandináv országokban több száz olyan fertőzöttet találtak, akik Ischgl-ben jártak, Norvégia például azt közölte, hogy az országban található 1400 esetnek nagyjából a 40 százaléka az osztrák városkához köthető. Ugyanez a helyzet Németországban és magában Ausztriában is.

false

 

Március 7-én aztán egy ischgli bár egyik alkalmazottjánál is kimutatták a koronavírust, ám még ez sem volt elég az osztrák hatóságoknak, a helyet csak akkor zárták be, amikor további 15 megbetegedést észleltek olyanoknál, akik kapcsolatban álltak a bárban dolgozó férfival.

Március 10-én végül a település összes bárját bezárták, a szállodák és a sífelvonók azonban továbbra is üzemelhettek. A vírus terjedése tehát nem állt meg, ami újabb három nap elteltével, március 13-án oda vezetett, hogy nemcsak Ischgl-t, hanem a Paznauntal névre hallgató teljes környéket le kellett zárni, karantén alá kellett vonni. A pénteki intézkedés ellenére a sífelvonók még két napig, egészen múlt vasárnapig működhettek.

A hatóság mentegetőzik

Az osztrák hatóságok mégis azt állítják, ők mindent időben megtettek, amit csak tudtak, hogy megállítsák a vírus terjedését. „Úgy gondolom, a tiroli hatóságok pontosan úgy cselekedtek, ahogy kellett” – mondta Bernhard Tilg politikus az osztrák közszolgálati televízióban. Hozzátette, csak a külföldi média próbálta úgy beállítani, mintha a koronavírus Ischgl-ből terjedt volna el, de ez szerinte nem igaz.

Werner Kurtz, a tiroli városka polgármestere a Spiegelnek nyilatkozott az ügyről, és úgy fogalmazott: ami történt, teljes katasztrófa Ischgl-nek. Hozzátette, az eset gazdasági következményeivel még nem foglalkoznak, mert ahogy eddig az áradásokkal és a lavinákkal elbírtak, úgy elbírnak ezzel a problémával is. A polgármester szerint minden szabályozást időben vezettek be.

Egyetlen nap alatt 16 ezer segélykérelem - a síturizmusnak tényleg kampó

Ausztriában már most nagy a baj. Hétfőn 16 ezer új munkanélküliségi segélykérelmet regisztrált az osztrák munkaügyi hivatali szolgáltatásokat is ellátó Arbeitsmarktservice (AMS) munkaközvetítő szervezetnél. Johannes Kopf, az AMS igazgatója az Ö1 tévécsatorna Morgenjournal reggeli magazinjában elmondta, hogy csak hétfőn 16 ezer új munkanélküli segélykérelmet nyújtottak be a hivatalnál.

Ischgl állandói lakosainak száma nagyjából 1600-ra rúg, és körülbelül ezren dolgoznak a turisztikai szektorban – ők most mindannyian a karanténban ragadtak. Ahogy legalább két tucat osztrák turista is. A lap a hétvégén beszélt a polgármesterrel, aki akkor nem tudta pontosan megmondani, hány osztrák fertőzött lehet Ischgl-ben.

Ausztriában majdnem 1700 koronavírussal fertőzött beteg van, ennek legalább egynegyede Tirolban. Sebastian Kurz kormányfő időközben szigorú intézkedésekkel reagált a járványra, az elmúlt napokban például azt is megtiltotta a lakosságnak, hogy elhagyják az otthonaikat, a kijárási tilalmat csak néhány különleges esetben lehet feloldani.

És végre bezárták a síparadicsomokat is. A kormányfő úgy fogalmazott: nagyon sok időnek kell eltelnie, hogy Ausztriában az élet visszatérjen a megszokott kerékvágásba.

Nyugtassa magát Naranccsal a keserű otthonlét idején!

Továbbra se érjék be a napi hírek özönével, hanem pillantsanak mögéjük! S tegyék ezt velünk! Járjunk együtt a dolgok végére! Kedves olvasóink, vészhelyzet van, s ilyenkor mindennél fontosabb a tisztánlátás. Ezért jó szívvel javasoljuk, hogy továbbra se érjék be a napi hírek özönével, hanem pillantsanak mögéjük! S tegyék ezt velünk!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.