Az ellenzéki frakcióvezetők csütörtökön kaptak kézhez egy törvényjavaslatot Gulyás Gergelytől, amely a március 11-én kihirdetett veszélyhelyzet meghosszabbításának szabályairól szól – írja a 24.hu.
Az indítványt még nem nyújtották be az Országgyűlésnek.
A törvényjavaslat bevezetője arra utal, hogy a koronavírus-járvány miatt akár a parlament ülésezése is szünetelhet.
Erre utalt csütörtöki sajtótájékoztatóján a Miniszterelnökség vezetője is, miszerint ha a kormány megkapja a felhatalmazást, amit a járványügyi intézkedések meghosszabbításához kér a veszélyhelyzet végéig, akkor a kormányzás nem lehetetlenül abban az esetben sem, ha az Országgyűlés nem lesz határozatképes.
A tervezet szerint a parlament ezt a felhatalmazását, ha ülésezik, visszavonhatja.
Mint ismert, a kormány veszélyhelyzetben hozott rendelete az alaptörvény értelmében 15 napra maradhat érvényben, kivéve, ha az Országgyűlés felhatalmazást ad a hatályának meghosszabbítására.
Veszélyhelyzet meghosszabbítva
Veszélyhelyzet idején a katasztrófavédelemről szóló törvényben meghatározott rendkívüli intézkedéseken túl „az állampolgárok élet-, egészség-, személyi-, vagyon- és jogbiztonságának, valamint a nemzetgazdaság stabilitásának garantálása érdekében a kormány rendeletével egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet, és egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat”.
Orbán 15 napra szinte teljhatalmat kap - mit jelent a veszélyhelyzet?
Összeszedtük, hogyan érintheti a rendkívüli jogrend a mindennapokat.
A kormány ezen jogkörét ez esetben a járvány felszámolására, a járvány káros következményeinek megelőzése miatt gyakorolhatja. A veszélyhelyzetben meghozott rendeletek visszavonásig, vagy a veszélyhelyzet megszűnéséig lehetnek életben.
Viszont a kormánynak rendszeresen be kellene számolnia az intézkedésekről a parlamentnek, ha az leáll, akkor pedig az Országgyűlés elnökének és a frakcióvezetőknek kell információval szolgálnia.
Nem szünetel az Ab működése, de nincs választás vagy népszavazás
A törvénytervezet értelmében az Alkotmánybíróság ülései a veszélyhelyzet megszűnéséig elektronikus kommunikációs eszköz igénybevételével is megtarthatók lennének, vagyis a kormány számít a testület zavartalan működésére.
A veszélyhelyzet végéig időközi időközi választás nem tűzhető ki, ahogy a már kitűzött választások is elmaradnak. Ugyanígy nem lehet sem országos, sem helyi népszavazást tartani.
Nyugtassa magát Naranccsal a keserű otthonlét idején!
Továbbra se érjék be a napi hírek özönével, hanem pillantsanak mögéjük! S tegyék ezt velünk! Járjunk együtt a dolgok végére! Kedves olvasóink, vészhelyzet van, s ilyenkor mindennél fontosabb a tisztánlátás. Ezért jó szívvel javasoljuk, hogy továbbra se érjék be a napi hírek özönével, hanem pillantsanak mögéjük! S tegyék ezt velünk!