Gyula

Bál és tüntetés a fürdővárosban

Kis-Magyarország

Nyolcadik alkalommal rendezték meg Gyulán a Polgári bált szombat este. Az est résztvevői a rendőrök által lezárt területen, a hátsó kapun léptek be a rendezvény helyszínére, míg a főbejáratnál közel százan azzal a jelmondattal tiltakoztak, hogy „Nincs mit ünnepelni!”.

Amíg bent a báli közönség a kacsamájjal bélelt jércemellre, szürkemarha-derékra, valamint a desszertként felkínált Magyar rapszódiára készült rá, addig a kinti hidegben a vártnál többen, közel százan gyűltek össze. Itt csak forró tea volt. A hírek szerint a bál iránti mérsékeltebb érdeklődés miatt az utolsó napokban a szervezők többeket kedvezményes feltételekkel invitáltak a rendezvényre (a belépő 5500 forint volt): vagyis nem túlzó a feltételezés, hogy kint többen voltak, mint bent.

Rendőrök a főbejáratnál
A tiltakozók a Szent István Egyetem gyulai egészségügyi kara előtt gyülekeztek, ahol Ruzsa György, a Szolidaritás Mozgalom helyi vezetője mondott beszédet. Az ügyvédként praktizáló Ruzsa kárhoztatta a felsőoktatás új rendszerét, a megyei önkormányzatok kiüresítését és az iskolák állami kézbe adását. Ruzsa Györgyöt állítólag néhány nappal a tüntetés előtt felhívta Gajda Róbert fideszes országgyűlési képviselő, a Polgári bál főszervezője, s kifejtette, „intelligensebbnek hitte, mint hogy demonstrációkat szervezzen”.

A menet – transzparensekkel, zászlókkal, égő mécsesekkel és hólapátokkal – az egészségügyi kar elől vonult át a bál helyszínére, az egy tollvonással a Békés Megyei Önkormányzattól az államhoz átkerült Harruckern Középiskola új épületszárnyához. (A Harruckern-beruházásról lásd korábbi cikkünket.)

A tiltakozók a demonstrációra szóló bejelentéskor – magától értetődően – a Harruckern Középiskola főbejárata előtti utcaszakaszt és parkolót jelölték meg csendes tiltakozásuk helyszínéül. A helyszínre érve azonban látták, hogy rendőrsorfal zárja el a parkoló túloldalát és a hátsó kapu közötti részt. Nyilvánvalóvá vált, hogy a báli közönség az eredeti elképzelésekkel szemben nem a főbejáraton keresztül közlekedik, hanem hátul – így a bálozók és a tüntetők nem találkoztak egymással. Ezt többen a „Jellemző, jellemző!”, valamint a „Gyávák vagytok, gyávák vagytok!” rigmusokkal észrevételezték.

A környező településekről szombat este Gyulára irányított és a biztosítást végző helybéli rendfenntartókat a tiltakozók meleg teával kínálták, amit azonban az egyenruhások – mint fogalmaztak – nem fogadhattak el.

Kik voltak a bálozók?
A Polgári bál közönsége lényegében a helyi Fidesz-szervezet tagjaiból állt, akik erre az alkalomra magukkal hozták partnereiket. A korábbi jeles díszvendégek, Harrach Péter, Hoffmann Rózsa és Horváth János országgyűlési képviselők, valamint a szeged-csanádi megyéspüspök, Kiss-Rigó László ezúttal nem tette tiszteletét. A díszvendégek között találhattuk a minden funkciójától megfosztott Békés Megyei Önkormányzat elnökét, Farkas Zoltánt, valamint Gyula fideszes országgyűlési képviselőjét és polgármesterét, Kovács Józsefet és Görgényi Ernőt. A házigazda Gajda Róbert listás parlamenti képviselő és Alt Norbert alpolgármester volt.

A kint zajló demonstráción – akárcsak a január 2-ai, Operánál tartott megmozduláson – elhangzott, hogy mivel „nincs mit ünnepelni”, ezért kint és bent lenni nem csupán térbeli hollét, hanem erkölcsi kérdés is. A hidegben toporgók – miközben az elmúlt közel két év társadalmi, gazdasági és alkotmányos válságáról beszéltek – később mécseseiket letették a főbejárat elé, és hazamentek. A báli közönség a rendőrsorfal mögött sorjázott a mulatság helyszínére – a hátsó bejáraton.

Figyelmébe ajánljuk

„Nem attól lesz valaki fényművész, hogy egy épületre vetít”

Kilencedik alkalommal rendezték meg Pécsett a Zsolnay Fényfesztivált július elején. A város 28 pontján hazai és külföldi alkotók mutatták be helyszínspecifikus munkáikat, amiket négy nap alatt több mint százezer ember látott. Szervezőkkel és művészekkel beszélgettünk az esemény hazai és nemzetközi jelnetőségéről, az utóbbi években egyre népszerűbbé váló fényművészetről, valamint a mesterséges intelligencia e területen történő hasznosításának lehetőségeiről.

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.